Kafein Stres Yapar mı?

Kafein stres yapar mı? Kahve stresi artırır mı? Günlük hayatta çoğu zaman kahve olmadan günü geçirmek zor olabilir. Hatta bazıları için kahve, güne başlamak için olmazsa olmaz bir içecek. Sadece kahve değil, kafein içeren tüm içeceklerin strese neden olduğunu biliyor muydunuz?

Kafein İçeren İçecekler Nelerdir?

Kafein bir çok yiyecek ve içeceğin içerisinde bulunuyor. Aşağıdaki içeceklerde kafein miktarının oranları şöyle verilmiştir:

* 50 g Çikolata 5.5-35.5 mg
* 1 Çay Bardağı Demli Çay 25 mg
* 1 Kutu Diyet Kola 38 – 45 mg
* 1 Kutu Kola 45-50 mg
* 1 Fincan Türk Kahvesi 57 mg
* 1 Kutu Ice Tea 70 mg
* 1 Fincan Nescafe 75 mg
* 1 Fincan Espresso 100 mg
* 1 Fincan Filtre Kahve 150-200 mg
* 330 ml Enerji İçeceği 150-250 mg

Strese Neden Oluyor!

Kafein, stres hormonunun salgılanması artırıyor ve sinir sistemi için ciddi bir tehlike arz edebiliyor.

Kafeinin vücuda verdiği belki de en önemli zarar strestir. Kafein, beynimizde salgılanan ve doğal bir sakinleştirici etkiye sahip adenozinin kimyasalının emilimini devre dışı bırakır ve bu nedenden dolayı da kafein, sinir sistemini (normalden fazla) güçlü şekilde uyarıp, kalp atışlarının hızlanmasına, çarpıntıya neden olabilmektedir.

Mide rahatsızlığı, sindirim sistemi bozukluğu, sinir sistemi hastalıkları gibi pek çok zararı bulunan kafein hormonu, stresi olduğundan fazla yaşatan bir özelliğe sahip.

Ne Yapmak Gerekir?

Kafeinin yeterli miktarda alınması, insan sağlığı için ciddi bir tehlike arz etmiyor. Özellikle günlük 5 gram ve üzeri kafein alımında ölüm riski bile bulunmakta. Stresle başa çıkmak için günlük kafein miktarını azaltmakta fayda var.

Günlük 150-200 mg arası kafein alarak ihtiyacı minimize edebilir ve stresin daha büyük sorunlara yol açmasını engelleyebilirsiniz. Stresle başa çıkmak için kafeinden ziyade su ve sağlığa yararlı sebze ve meyve tüketmek önemli.

Çalışanlar Dikkat

Kafein, özellikle çalışanlar için vazgeçilmesi zor bir içeçek. Hazır kahvelerin artış göstermesi ve sıcak su ile çabucak hazır hale gelmesi, kahve gibi kafein içeren maddelerin tüketimini artırıyor.

Kafein, özellikle işteyken kafeinin stres düzeyini artırdığı da bilinen bir gerçek. İşte ve çalışma esnasında kafein miktarını azaltmak, sağlık için faydalı olacaktır.

Kafeinin Üst Limiti

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kafeinin belirli oranları bulunmakta. Bu oranlardan fazla alındığında kafeinin sağlık için ciddi bir tehlike arz ettiğini belirtmekte yine fayda var.

* Günlük 1 gram kafein alımında; baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve iştahsızlık görülmektedir.
* Günlük 5 gram kafein alımında; komaya girme, solunum ve kalp yetmezliği gibi sorunlar baş göstermektedir.
* Günlük 10 gramdan fazla kafein alımında ise; öldürücü bir etki olması muhtemel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.