Savaşlar Tarihi

Otuz Yıl Savaşları (1618 – 1648) Nedir? Sonuçları Nelerdir?

Otuz yıl savaşları nedir, özellikleri, önemi ve sonuçları nelerdir? Daha önceki yazılarımızda Türk ve dünya tarihi açısından önemli bir yere sahip olan pek çok savaştan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Otuz Yıl Savaşları’ndan söz edeceğiz.

Otuz Yıl Savaşları’na Giden Süreç

Reform hareketinin lideri olan Martin Luther’in Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nda fikirlerini yayma çabası imparator ile prensleri karşı karşıya getirmiş, uzun süren politik mücadeleler sonucunda 1555 yılında imzalanan Ougsburg Antlaşması ile Protestanlık mezhebi resmen tanınmıştır.

Ougsburg Antlaşması, Almanya’da taraflar arasında kalıcı bir barışı temin edecek yapıya sahip değildi. XVII. yüzyılın başlarında Katolik ile Protestanlar arasında mücadeleler daha da arttı ve Kutsal Roma Cermen İmparatoru, Protestanlara karşı savaş açtı.

Karara İsveç, Danimarka ve Hollanda bu duruma tepki gösterdiler. Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu da İspanya ile ittifak yapmış ve bu devletlere savaş açmıştır. Fransa kralı, Katolik olmasına karşın Almanya’yı zayıflatmak amacıyla Protestan prenslerin yanında yer aldı.

Otuz yıl süren savaşların sonucunda Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu yenilgiye uğramış ve savaş, 1648 Vestfalya Antlaşması ile sona ermiştir. Vestfalya Antlaşması, Avrupa halkına mezhep seçme özgürlüğü verilmiştir.

Otuz Yıl Savaşları’nın Sonuçları

  • Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu parçalanma sürecine girmiştir.
  • İspanya, sömürgelerinin büyük bir kısmını kaybetmiştir.
  • Fransa, Almanya’dan toprak alarak güçlenmiş; Fransa Kralı ülkede katı bir mutlakiyet düzeni kurmuştur.
  • Hollanda ve İsviçre bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. İsveç, savaştan galip çıkarak gücünü artırmıştır.

Otuz Yıl Savaşları’na katılmayan İngiltere’de 1640 senesinde ortaya çıkan isyanlar sonucunda parlamenter sisteme geçilmiştir. Böylece meşrutiyet yönetimi başlamıştır. Avusturya, XVII. Yüzyılda gücünü korurken Lehistan taht kavgaları ve Rusya saldırıları sonucu zayıflamıştır. Rusya ise bu savaşların ardından tarih sahnesine daha güçlü bir şekilde çıkmaya başlamıştır.

Kaynak: https://parlakjurnal.com/otuz-yil-savaslari-vestfalya-westphalia-barisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds