Sağlık

Parol Kırılarak İçilir mi?

Önceki makalelerimizde sizlere ağrı kesici, neredeyse tüm ilaçlardan çok detaylı bir biçimde bahsetmiştik. Genellikle yazılarımızda, internette bulmakta zorlanacağınız garip sorulara cevaplar vermeye çalışıyoruz. Bu makalemizde ise Parol gibi ağrı kesici ilaçların kırılarak içilip içilemeyeceğinden bahsedeceğiz. Muhtemelen bir ilacı kırarak içmek isteme nedeniniz, bu ilacı tek başına yutmakta zorlanmanızla ilgili olabilir. Ancak bu, ilacın etkisiyle ilgili sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Parol kırılarak içilmez. İlacı bol su ile tek parça şeklinde içmeniz şarttır. Prospektüs üzerinde yazan kullanım şekline harfiyen uymanız gerekmektedir. Eğer tek parça olarak yutkunmakta zorlanıyorsanız, doktorunuzun uygun görmesi halinde ağrı kesici ateş düşürücü bir şurup alternatifini deneyebilirsiniz.

Sonuç olarak, sebebi her ne olursa olsun ilaç hangi şekilde kullanılmayı gerektiriyorsa o şekilde düzenli kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ilaç etkisini yitirebilir ya da sizin sağlığınız açısından risk oluştutacak durumlara girebilirsiniz. Her aşamada doktorunuz veya eczacınızdan bilgi almayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.