Ekonomi

Part-Time Nedir? Çalışma Koşulları, Ücretleri ve İmkanları Nelerdir?

Part Time, Yarı zamanlı. Çalışma koşulları ve gün, saat bakımından standart çalışmalara göre daha az çalışan, daha az para kazanan ve diğer imkanlardan nazaran daha az faydalanan çalışan demektir. Genellikle mağaza ve ofis tarzı yerlerde Part Time çalışanlara ihtiyaç duyulur. Part Time çalışanlar genelde üniversite öğrencisidir ve çoğunlukla iş-okul arası mekik dokurlar. Yukarıda da bahsettiğim gibi Full-Time çalışanlardan ayrılan en büyük farkları kısmen daha az çalışıyor olmalarıdır. Şirketten şirkete veya mağazadan mağazaya farklılık gösteren Part-Time çalışma koşulları, ücretleri ve imkanları genel hatlarıyla paralellik gösterir.

Part Time Saatleri

Kısmi Part-Time çalışanlar ekseriyetle hafta sonu ve 15 saat civarında çalışırlar. Part-Time çalışanlar ise genelde 20-30 saat arası, haftanın 3 ya da 5 günü çalışırlar. Part-Time çalışanların 30 saati geçmesi hukuken mümkün değildir. Aksi takdirde çalıştıran şirket veya kuruma cezai müeyyide uygulanabilir.

Part-Time Ücretleri

Part-Time’da en çok dalgalanma gösteren nokta ücret konusudur. Bir Part-Time çalışanının maaşı 2000 TL’yi bulabilirken bir başka Part-Time çalışanın ücreti 650 TL ya da altı olabiliyor. Burada elbette çalışılan gün ve çalışılan gündeki saatler önemlidir. Örneğin Koton Giyim, Part-Time çalışanlarını saati 5,6 TL’den; Benetton Giyim, Part Time çalışanlarını saati 7,1 TL’den çalıştırmaktadır. Bazı firma ya da kurumlar ise saat üzerinden değil gün üzerinden ücretlendirme yapmaktadır. Örneğin Atasun Optik Part-Time çalışanlarını günlüğü 90 TL’den Cuma, Cumartesi ve Pazar olmak üzere çalıştırır. Ayrıca Part-Time çalışanlar yemek kartı (Sodexo, Ticket, Multinet) alabilir ve kullanabilirler. Yalnız burada da diğer çalışanlardan az yeme imkanı bulurlar çünkü diğer çalışanlara göre iki-üç kat daha az almışlardır.

Part-Time Sigorta

Part-Time çalışanların sigortaları, tam zamanlı çalışanlara göre 30 gün üzerinden değil genellikle 15-20 gün üzerinden yatar. Çalışanların eksik olan günlerini ileride tamamlamak zorundadırlar.

Part-Time Çalışma Koşulları

Bir Part-Time çalışan, çalıştığı kurum ya da mağaza veya şirket içerisinde, diğer çalışanlarla aynı muameleyi görürler. Tek eksiklikleri daha az sorumluluk yüklenmiş olmalarıdır. Başka da bir eksiklikleri yoktur.

Kısaca Part-Time çalışan demek, her şeyden az az, hiçbir şeyden tam olarak fazla fazla çalışmamak demektir. Maaş az, yemek az, sigorta az, sorumluluk az, imkan az, şirketin sana sunduğu ayrıcalıklar az gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds