Gündelik Hayat

Patatesler Suda Bekletilir mi?

Kızartmalardan yemeklere, haşlamadan fırın yemeklerine kadar birçok çeşit türü yapılan patates, gündelik hayatta da oldukça fazla kullanılan bir gıdadır. Patatesi yaparken çoğu kişi farklı şekillerde pişirmektedir. Kimi kabuklu kimi ise unla birlikte yapmayı denemektedir. Patatesi hazırlarken suda bekletmek iyi sonuçlar almaya yardımcı olur. Hem fazla nişastasının gitmesi hem de daha iyi pişmesi için önemli bir etkendir. Patatesleri suda bekletmek, bazı durumlarda işe yarayabilir, ancak genellikle tavsiye edilmez. Patateslerin suya bekletilmesi, nişastanın suya geçmesine ve patatesin dokusunun yumuşamasına neden olabilir. Bu, özellikle kızartma için hazırlık yaparken istenmeyen bir sonuç olabilir, çünkü yumuşak bir doku kızartılmış patateslerde istenmeyen bir sonuç oluşturabilir. Aynı şekilde eğer patatesleri bekletme zamanı uzunsa patatesleri suya koymak önemlidir. Patatesler suya koyulursa kararma yapmaz ve belirli süre suyun içinde kalabilir. Eğer doğradıktan sonra kızartacaksanız bunun için suda bekletiliyor.

Patatesleri suda bekletmek fazla nişastanın giderilmesine yardımcı olur. Aşırı nişasta, patateslerin eşit şekilde pişmesini engelleyebileceği gibi, patateslerinizin dış tarafında yapışkan veya yapışkan bir doku oluşturabilir. Soğuk su kullanılır çünkü sıcak su nişastayla reaksiyona girerek onu aktive eder ve patateslerden ayrılmayı zorlaştırır.

https://potatogoodness.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi