Provokasyon Nedir? Provokatör Kime Denir? Provoke Edici Ne Demek?

Kişilerin korkularına hitap edip onları önceden belirlenen bir gurup veya kişiye sistematik bir şekilde yapılan kışkırtma hareketleri ve galeyana getirme eylemlerinin tamamına “provokasyon” adı verilmektedir. Provokasyon, herhangi bir kurum veya kişi tarafından başka bir kurum veya kişiye yönelik sistematik ajitasyonların tamamıdır. 

Karşı tarafa çeşitli tahrik edici uyarılar kullanarak öfke duygusuna hitap edici söz, eylem, tutum veya davranışlar provakasyon olarak bilinir. 

Söz konusu bu eylemleri yapan ve belirli bir kişi veya ideoloji çerçevesinde hareket eden kişilere ise provokatör adı verilir. Provokatörler, belirli bir grubu, grup üyelerinin tepkisini çekecek argümanlar kullanacak tahrik eder ve karşı grubu eyleme geçirmeye çalışır. 

“Provoke edici” ise yine aynı anlamlara gelmekle birlikte karşı tarafı kontra-eylemlerde bulunacak söz ve davranışlara denir. 

Kırmızı Çizgi&Yorumlar 

Kaotik ortamlar için provokatörler her zaman gereklidir. Zira onlar birer eylemci veya aktivist değil esasen birer maşadır. Maşa olarak kullanılır ve hiçbir zaman kendi başlarına bir karar verip onu uygulamaz ve her zaman birilerinden emir alıp o emiri yerine getirmeye çalışırlar. 80 ve 90’lar Türkiye’sinin en önemli figürleri bu kişilerdir. Maşa veya peçete. Kullanılır ve atılırlar. Topluma da ciddi zarar verirler. Amaçlarını gerçekleştirmek üzere işlerini yola koyamayanlar, bu amaçlarına ulaşmak için bir havaya ihtiyaçları vardır. Bu hava kaostur. Ortaya çıkacak tüm olayların fitilini ateşleyecek ufak bir kıvılcım kollarlar. Tüm olaylar bittiğinde kıvılcımı çıkaranlar hiçbir zaman hatırlanmayacak ama en ağır günahı-vebali çekecek olanlardır. Allah, hepimizi provokatörlerin oyununa getirmesin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: