Hayvanlar

Pug Özellikleri ve Bakımı

Pug cinsi köpekler dünya üzerindeki en popüler evcil köpek ırkından biridir. Kendine has fiziksel özellikleri ile bilinirler. Karakter ve kişilik olarak da pek çok köpek cinsinden farklı özelliklere sahiptirler.

Pug köpeklerin en bilinen özelliklerinden biri de kırışıklıklarıdır. Bu kırışıklıkları onlara ayrı bir sevimlilik katmaktadır. Oldukça güçlü bir vücut yapısı vardır. Ayrıca enerjik halleri ile bilinirler. Sürekli heyecanlı bir tavır sergilerler. Oldukça meraklı bir yapıları vardır.

Pug özellikleri gereği özel bir bakım isteyebilir. Ev içerisinde beslemek için uygun bir köpek ırkıdır. Genelde açık kahverengi veya siyah tonlarında renkleri ile bilinirler. Pug cinsi köpeklerin ısırma eğilimleri olabilir. Ancak bunu saldırganlık olarak algılamamalısınız. Oyun oynarken bile ısırmaya çalışabilir. Yine de oldukça sevecen bir karakterleri vardır.

Çocuklarla arası oldukça iyidir. Apartman dairlerinde de yaşamak için uygun bir köpek ırkıdır. Pug yavru döneminde iken çok kolay eğitilebilir. Günlük egzersizini yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Sevimli ve sizi sahiplenen bir köpek arıyorsanız seçiminiz Pug köpeklerden yana olabilir.

Pug Kişilik & Karakter Özellikleri

Pug köpekler oldukça sadık bir köpek ırkıdır. Oldukça sevecen bir karakterleri vardır. Ayrıca ailesini de çok kolay bir şekilde sahiplenirler. Sahiplerini memnun etmek için Pug köpekler pek çok şey yaparlar. Kendisi sevgisini göstermeyi belli eden köpeklerdendir. Ancak sizden de aynı sevgiyi ve ilgiyi görmek isteyecektir. Sevimli bakışları ile size her istediğini yaptırabilir. Ev ortamı için Pug yavru uygun bir seçim olacaktır.

Pug özellikleri gereği kendini sürekli sevdirmek ister. Sizinle sürekli göz teması kurmaya çalışır. Eğer sizden ilgi görmezse bu durum onu mutsuz edecektir. Oldukça duygusal bir yapıları olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlarla genel olarak en iyi olan köpek ırkıdır. Evde sizin dizinizin dibinde vakit geçirmekten çok hoşlanır. Temas bağımlısı bir köpek olarak tanımlayabiliriz. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Bunun için evde uzun süre yalnız kaldığında psikolojisi olumsuz etkilenebilir.

Pug yavru köpekler hemen her türdeki iklimde yaşamlarını sürdürebilirler. Ancak yine de çok sıcak veya çok soğuk bir ortamda olmamasına dikkat edilmelidir. Pug özellikleri incelendiğinde oburlukları dikkat çekmektedir. Küçük ırk köpeklerden biridir. Ancak çok hızlı ve fazla yemek yedikleri bilinmektedir. Bunun için obezite sorunu yaşayabilirler. Sahibi olarak kontrollü yemek vermelisiniz. Ayrıca günlük egzersiz ve oyunlar ile kilosunu dengede tutabilirsiniz.

Çok aktif bir köpek değildir. Gün içerisinde vaktinin büyük çoğunluğunu dinlenerek geçirir. Ayrıca uyurken biraz horultu çıkardığı da bilinmektedir. Horlaması oldukça meşhurdur. Eğer köpeğinizle birlikte aynı odada uyuyacaksanız buna alışmalısınız. Sıcak hassasiyeti oldukça yüksektir. Bunun için sıcak odalarda daha fazla horlayabilmektedir. Pug köpekler oldukça komik hayvanlardır. Komutlara karşı zaman zaman dik durabilirler. Ancak Pug yavru iken liderliğinizi gösterebilirsiniz.

Pug Cinsi Köpek Mizacı

Pug köpekler biraz iri olsalar da çok narin köpeklerdir. Evde beslemek için en ideal köpek ırklarından biridir. Ancak sıcak ve soğuk havalara karşı hassasiyetleri vardır. Yapı olarak oldukça güçlü oldukları bilinmektedir. Genç olsalar bile kırışıklıklardan dolay yaşlı görünürler.

Yaramazlık yapmayı seven Pug köpekler oldukça mutlu mizaca sahiptirler. Ancak oldukça inatçı bir yapıları olduğunu da söyleyebiliriz. Eğitim konusunda biraz sıkıntı yaşatabilirler. Çok çabuk sıkılırlar. Ayrıca dikkatleri de oldukça kolay bir şekilde dağılabilmektedir. Pug özellikleri gereği seslere karşı oldukça duyarlıdır. Çocuklarla oldukça iyi geçindikleri bilinmektedir.

Pug köpekler gereksiz yere kesinlikle havlamazlar. Oyun oynamaktan oldukça keyif alırlar. Diğer evcil hayvanlarla da sorunsuz bir şekilde geçinebilirler. Bu cins köpeklere ceza sistemi uygulanması tavsiye edilmez. Çok çabuk küserler. Küstükleri zaman sizden uzaklaşacaklardır.

Pug yavru köpekler iyi huyludur. Yine de sosyalleşme eğitimi verilmesi şarttır. Özellikle yabancı köpeklere alıştırılmalıdırlar. Diğer insanlarla da alışması için Pug yavru iken eğitim vermelisiniz. Günlük yürüyüşler ve park alanları Pug köpeklerin en büyük eğlencesidir. Pug köpekler kesinlikle saldırgan değildir. Ancak inatçılıklarına sizler de hayret edebilirsiniz.

Pug Tuvalet Eğitimi

Pug köpekler aslında eğitime açık cinslerdir. Ancak çok çabuk dikkatleri dağılmaktadır. Yine de Pug yavru iken ara vermeden eğitimlerini vermelisiniz. Dilerseniz Pug bakımı için profesyonel bir destek de alabilirsiniz.

Pug tuvalet eğitimi için doğru zamanı kaçırmamalısınız. Eğer Pug yavru iken almış iseniz çok şanslısınız. Ancak yetişkin köpek aldıysanız tuvalet eğitimi olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Pug özellikleri ve karakterini yakından tanıyarak ona kısa sürede tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

Pug köpeklerin tuvalet eğitimi için evdeki zaman dilimini kullanmalısınız. Öncelikli olarak onun tuvalet alanını belirlemelisiniz. Bir odanın zeminini tamamen kâğıtlarla kaplayın. Tuvalet pedlerini de tercih edebilirsiniz. Ardından köpeğinizin yemek saatini bekleyin. Yemeğini yedikten sonra biraz zaman geçmesi için egzersiz yaptırmalısınız. En az yarım saat içerisinde Pug köpeğinizi tuvalet odasına götürmelisiniz.

Bu sayede odanın içerisine tuvaleti yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreci ilk bir hafta boyunca aralıksız olarak tekrar etmelisiniz. Tuvaletini yapmış olduğu kâğıdı veya pedi çöpe atmayı unutmamalısınız. Giderek kâğıt sayısını düşürmelisiniz. Bu süreç sonunda Pug köpeğiniz odanın belirlediğiniz bölümüne tuvaletini yapmayı öğrenecektir.

Pug Bakımı

Pug köpeklerin bakımı hassasiyet gerektirmektedir.

  • Öncelikli olarak kürkünün bakımına çok dikkat etmelisiniz. Pürüzsüz ancak kısa tüylere sahiptir.
  • Bakım için çok teferruatlı bir bakım rutinine gerek yoktur. Ancak Pug yavru döneminden itibaren tüyleri dökülebilir.
  • Tüylerinin dökülmesini oranlamak için haftada en az 3 veya 4 kez taramalısınız. Eldiven veya köpek fırçası Pug köpekler için uygun olacaktır.
  • Pug özellikleri gereği banyo konusuna sizlere sıkıntı vermez. Evde yaşıyorlarsa kirlenmeyecektir. Koku yapmadığı sürece yıkamanıza da gerek yoktur. Yine de iki ayda bir sevimli dostunuzu yıkamalısınız. Pug bakımı sırasında kesinlikle köpek şampuanları kullanılmalıdır.
  • Pug köpeklerin tırnakları çok hızlı bir şekilde uzamaktadır. Bunun için ayda en az iki kez kısaltmalısınız.
  • Pug bakımı sırasında ağız hijyenine de dikkat etmelisiniz. Dişlerini haftada en az 3 kez fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.
  • Pug köpekler horlayabilirler. Bu bazen hırıltı şeklinde de olabilir. Burun ve ağız bakımı bu köpeklerde oldukça önemlidir. Şiddetli horlama durumunda veterinere götürebilirsiniz.
  • Pug bakımı için mevsimlere yönelik hareket edilmesi tavsiye edilmektedir. Yaz mevsiminde çok fazla hapşırdıkları bilinir. Genetik bir özellik olduğu için veterinerden destek alabilirsiniz.
  • Pug bakımı sırasında derisini kontrol etmelisiniz. Kırışıklıkların içlerini özellikle temizlemenizde yarar olacaktır.

Yaz Ayları Pug Bakımı

Pug köpekler bazı sağlık sorunları yaşamaya yatkındırlar. Özellikle sıcak ve soğuk havalardan çok kolay bir şekilde etkilendikleri bilinmektedir. Bunun için hava sıcaklığına göre bakım yapmanız gerekebilir. Pug bakım için yaz aylarında genellikle nefes darlığı sorununa dikkat etmelisiniz. Solunum yolu problemleri yaşayabilirler. Çok sıcak havalarda hemen rahatsız olacaklardır.

Pug bakımı sırasında yaz sıcaklarında gündüz egzersiz yaptırmamalısınız. Güneşin olmadığı saatler sizler için daha uygun olacaktır. Akşam serin havalar Pug köpeklerin en sevdiği saatlerdir. Ayrıca Pug yavru köpekler yazın daha fazla su içme isteği hissederler. Bunun için günlük suyunu tazelemeyi ve yinelemeyi ihmal etmemelisiniz.

Pug özellikleri gereği kolay hasta olacakladır. Suyunun kesinlikle soğuk olmaması gerekir. Ayrıca gün içerisinde sulu ve soğuk meyvelerden köpeğinize verebilirsiniz. Bu sayede enerjisini yeniden kazanacaktır. Pug sahiplenme sırasında köpeğin genel sağlık durumuna dikkat etmelisiniz. Dayanıklılığı oldukça önemlidir.

Kış Ayları Pug Bakım

Pug köpeklere kış mevsiminde biraz daha dikkat etmelisiniz. Pug yavru iken kış mevsiminde pek dışarı çıkartılması tavsiye edilmez. Ancak yetişkinlik döneminde kışın dışarı çıkartabilirsiniz. Bunun için havanın sıcaklığını kontrol etmelisiniz. Oyun saatlerini sıcak saatlerde tercih etmelisiniz. Pug köpekler soğuk havalarda çok kolay hipodermi geçirebilir. Tüyleri yapı olarak kalın olsa da hasta olmaya oldukça yatkındır.

Kış mevsiminde Pug bakımı içerisinde tüylerini tıraş etmeniz de tavsiye edilmemektedir. Evde kaldığı odanın ısı derecesini mutlaka kontrol etmelisiniz. Odayı havalandırdıktan sonra kesinlikle belirli bir sıcaklığa gelmesini beklemelisiniz. Kışın Pug yavru banyosu yaptırmaktan uzak durmalısınız. Eğer banyo yaptıracaksanız sıcak bir odaya almanız yararlı olacaktır.

Pug Resimleri

Pug cinsi köpekler kırışık derileri ile oldukça popülerdir. En sevimli ve en yaramaz köpek cinslerinden biridir. Sahiplerine olan ilgileri ile bilinmektedirler.

Kendilerine has karakteristik ve fiziksel özellikleri ile ayırt edilirler. Bakımı için sizleri pek yormazlar. Ancak çok narin bir vücutları vardır. Genelde evde beslemek için ideal bir köpek cinsidir. Pug özellikleri içerisinde horlama çok dikkat çekicidir. Bu onun komik görünmesine bile neden olabilir. Oldukça zeki bir köpektir.

Pug köpeklerin eğlenceli hallerine sizler de hayran kalabilirsiniz. Sevimli Pug cinsi dostunuz ile keyifli oyun saatleri geçirebilirsiniz. Pug sahiplendirme sitelerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ücretsiz Pug yavru sahiplenebilirsiniz.

Pug fiyat aralıkları bu cins köpeklerde oldukça değişkendir. Özellikle kilosu ve cinsiyeti en büyük etkenlerden biridir. Ayrıca daha önce doğum yapıp yapmadığı ve yaşı da Pug fiyat aralıklarında etkili olabilmektedir. Pug sahiplendirme siteleri veya kişilerini mutlaka takip etmelisiniz. Ücret ödemeden de Pug köpeklere sahip olabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Pug Köpek Ne Sever?

Pug köpek kesinlikle yemek yemeyi çok sever. Hatta onun için yemekten önce hiçbir şey gelmemektedir. Sadece köpek mamalarını değil ev yemeklerini de tüketebilmektedir. Ancak obez olması için yağlı olmayan besinleri vermelisiniz. Ayrıca porsiyon kontrolü de Pug köpekler için şarttır.

Pug Günde Kaç Saat Uyur?

Pug köpekler dinlemeyi ve uyumayı çok sever. Sahibi ile oyun oynadıktan sonra yemeği yiyecek ve uyuyacaktır. Özellikle oda sıcaklığı hoşuna giderse sürekli uyumak isteyebilir. Ancak yemeklerden sonra uyumasına izin vermemelisiniz. Egzersizden sonra dinlenmesi daha yararlı olacaktır.

Pug Cinsi Köpek Evde Yalnız Kalır Mı?

Pug cinsi köpekler yalnız kalmayı pek sevmezler. Bu durum onları çok mutsuz edebilir. Bunun için uzun saatler yalnız bırakılması tavsiye edilmemektedir. Evde birilerinin olması kendilerini güvende hissetmesi açısından oldukça önemlidir.

Pug Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Pug köpeklere tuvalet eğitimi vermek için yavru dönemini kullanmalısınız. Erken süreçte sadece 1 haftada tuvalet eğitimini verebilirsiniz. Ödül mamaları ile tuvalet eğitimi sürecini desteklemelisiniz. Mamalara karşı koyamadığı için kolaylıkla nereye tuvaletini yapacağını öğrenecektir. Belirli bir alan belirlemeli ve o alan dışında tuvaletini yapmasının önünde durmalısınız.

Pug köpekler oldukça popüler ve sevecendir. Yemek yeme delisi oldukları bilinmektedir. Hareket kabiliyetleri oldukça yüksektir. Ancak gün içerisinde uyumaktan daha çok zevk alırlar. Sahipleri ile sürekli birlikte olmak isterler. Oyun oynamak onların en sevdiği şeylerden biridir. Bakımı sırasında hasta olmamasına ayrıca bir özen göstermelisiniz. Pug köpekler sizlerin en yakın arkadaşı olacak derecede dostluk kabiliyetine sahiptirler. Pug cinsi köpek sahiplenmek için Patibul’un web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.