Paranın Görgüsüzlüğünü Gizleyemediği Adam: Ali Ağaoğlu

Para ne kadar önemli bir nesne haline geldi öyle değil mi? Kültürün ve bilginin; deneyimin ve geçmişin kısacası her şeyin önüne geçti. Kültürsüz bir insanın dahi kusurunu kapatan bir nesne haline gelmişse para , iyi bir şey değildir demek ki. Örneğin paranız yoktur ama kültürünüz, bir bilgi birikiminiz vardır ve yakın çevrenizde hatırınız olur sadece. Paranız var ama kültürünüz de vardır ve bu iyi bir kombindir. Paranız da yok, herhangi bir bilgi veya kültürünüz de yoktur; o zaman hayatın da bir anlamı yoktur. Ama bilgisiz, cahil ve aynı zaman da görgüsüz olursunuz fakat paranız vardır ve bu sizin tüm kötülüklerinizi engeller, kötülüklerinize set çeker. Örneğin Ali Ağaoğlu. Türkiye’nin gördüğü en görgüsüz insanlardan biridir bana göre.

İlginizi Çekebilir:  Netflix ve Eşcinsellik

Geçenlerde bir yazısını okumuştum Ahmet Hakan’ın Ali Ağaoğlu ile ilgili. Tamamen katılıyorum ne demişse. Para insanın tüm kusurrlarını örtemiyor demek ki mesela görgüsüzlüğünü, bilgisizliğini, cahilliğini hatta edepsizliğini. Bir nesne olarak para her şey demek değilmiş anlaşılan.

Okulda hocalarım Ali Ağaoğlu’nun lafı geçince ‘PR’ı bilmeyen adam ama nasıl oluyorsa işleri iyi gidiyor’ derlerdi. Garip bir kişilikti. Hayatını zahmet edip okumadım açıkçası ama bu noktalara paraşütle geldiğine kanaat getiriyorum. Basamaklar geçmek, basamakları geçerken tozlar yutmak, biraz acı çekmek gerekir kısaca. Oysa ben bu izlerin hiçbirini Ali Ağaoğlu’nda görmüyorum. Hem bir insanın milyar dolarları olması misafirlerinin arkasından küfürler etmesini ya da ‘fakir miyiz lan’ demesini meşru kılar mıydı? Para masum mu kılar her yapılanı? Kötü para olunca da para olmayınca da kötü değil midir?

İlginizi Çekebilir:  En Sevilmeyen Meslek Grupları

Türkiye’de nereye elinizi atsanız bir zengin peyda olurken Ali Ağaoğlu gibi hem zengin hem de medyatik bir adamın bu kadar rahat bir görgüsüz olması beni rahatsız ediyor açıkçası. Kendi yolunu meşru kılmak için yaptığı her işi meşru görmesi, kendine müstehap görmesi de cabası. Allah zenginin Ali Ağaoğlu gibi olmayanından nasip etsin herkese.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri