Rahip Gitti Yaptırımlar Kalktı

Türkiye ile Amerika Birleşik Devleti arasında krize yol açan Rahip Brunson olayında Türkiye’de tutuklu bulunan Andrew Brunson’ın 12 Ekim 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılmasının ardından iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler de normal seyrine döndü. Amerika Birleşik Devletleri yaptırım kararı aldığı iki Türk bakanı üzerindeki yaptırımı geri aldığı, Türkiye’nin de mütekabiliyet esasına dayanarak yaptırım kararı aldığı iki ABD’li bakan üzerindeki yaptırımı karşılıklı olarak geri aldığı bilgisine yer verildi. 

Ajanslara düşen bilgilere göre (Reuters) Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortak kararınca iki ülke arasındaki yaptırımlar karşılıklı olarak kaldırıldı. 

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye uygulamış olduğu demir ve çelik ürünlerindeki gümrük vergisini de yakın zamanda kaldıracağı belirtildi. 

Yaptırım kararının Recep Tayyip Erdoğan ile Donald Trump arasında gerçekleşen bir telefon görüşmesi sonrasında verildiği bilgisi de yine Reuters’ın haberinde yer alan diğer detaylardan biri. 

Türk Dışişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

İlginizi Çekebilir:  Merih Demiral'dan Barış Pınarı'na 'Utanç' Diyen Marchisio'ya Tokat Gibi Cevap

“Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı’nın 1 Ağustos 2018 tarihinde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül hakkında aldığı yaptırım kararına, diplomatik teamüllerin esasını oluşturan mütekabiliyet ilkesinin gereği olarak aynıyla mukabele etmiştik. ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen ile ilgili olarak yaptırım uygulanması kararı almıştık. 

ABD Hazine Bakanlığı’nın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül’e yönelik yaptırım kararını kaldırmasına paralel olarak, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen’e uygulanan; Türkiye’ye giriş yasağı, ülkemizdeki malvarlıklarının bloke edilmesi ve ülkemizdeki gerçek ve tüzel kişilerin adı geçenlerle her türlü mali işlem gerçekleştirmesinin ve ticari ilişkide bulunması yasağı kaldırılmıştır.”

İlginizi Çekebilir:  Feminizme Eleştiri

Magnitsky Yasasına göre Amerika Birleşik Devletleri, dünya üzerinde adı yolsuzluk veya insan hakları ihlali ile anılan kişi, kurum veya devletlere yaptırım kararı almış ve Türkiye’den Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da çeşitli yaptırımlar uygulamıştı. 

İki ülke arasındaki Brunson krizi, tutuklu Andrew Brunson’ın tahliye edilmesi ile son bulmuş ve ilişkiler normale dönmeye başlamıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara