Sayıştay Soygunu Gözler Önüne Serdi: 100 Kilometrede 63 Litre Yakıt Tüketen Clio

Sayıştay’ın İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri’ne (İSKİ) bağlı binek araçlardaki fahiş yakıt tüketimini gözler önüne serdi. Sayıştay’ın hazırladığı raporda İSKİ tarafından çalışanlara tahsis edilen binek araçlar 100 kilometrede 63 litreye kadar yakıt tüketiyor. Bu oran standart bir yolcu uçağının yaklaşık 5 katı. 

Araç takip sisteminin olmadığı araçların yakıt tüketiminin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Sayıştay raporunda çarpıcı bilgiler yer alıyor. Buna göre İSKİ’ye bağlı araçların 100 kilometrede ortalama tükettikleri yakıt miktarı şu şekilde;

İlginizi Çekebilir:  Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen Ekmek Alırken Görüntülendi

1- Renault Clio: 100 km’de 63,19 litre

2- Fiat Doblo: 100 km’de 34 litre,

3- Fiat Doblo: 100 km’de 33 litre

4- Fiat Doblo: 100 km’de 27 litre

5- Fiat Doblo: 100 km’de 24 litre

6- Ford Tourneo: 100 km’de 42 litre

7- Ford Tourneo: 100 km’de 37, 45 litre

8- Renault Fluence: 100 km’de 22,32 km

Ortalama 100 kilometrede 4-5 litre yakıt tüketmesi gereken listedeki araçlar normalden 20 kata kadar yakıt tüketimi yapıyor. Bu anormal rakamlar Sayıştay’ın da dikkatini çekmiş. Hazırlanan raporda Sayıştay, İSKİ’deki soygunu rakamlarla gözler önüne sermiş. 

Sayıştay’ın raporunda sadece araçların ne kadar yakıt tüketimi yaptığı bilgisi yer almıyor. Raporda ayrıca liste dışında yer alan araçların İSKİ’nin yakıt ihalesi üzerinden yakıt aldığı, araçlarda takip sistemimin bulunmadığı, kurumun bankalar aracılığıyla biri Audi diğeri Volvo olmak üzere değeri 800 bin TL ile 900 bin TL arasında değişen toplamda üç lüks aracı da bünyesine kattığı bilgisine yer verildi. 

Ayrıca kurum içi terfilerde de sınav şartının aranmadığına dikkat çekilen raporda işçi sağlığı ve güvenliğinin de arka planda olduğuna vurgu yapıldı. 

İSKİ’nin skandal soygun haberi ilk olarak Uğur Şahin tarafından BirGün gazetesinin web sitesinde yayınlandı. Halkın ödediği vergilerle kendilerine lüks bir yaşama alanı tahsis eden çalışanlar, ayrıca kendilerine sunulmayan haklardan da denetimsizlik (?) sebebi ile Sayıştay’ın ilgili raporuna kadar yararlandılar. 

Kaynak: Uğur Şahin – Birgün 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara