Süleymancıların Kağıthane’deki Yurdu Neden Yıkıldı?

Süleymancılar olarak bilinen Süleyman Efendi Cemaati’nin Kasımpaşa’da bulunan yurdu neden yıkıldı? Sosyal medyada gün boyunca gündemde kalan Süleymancıların Kağıthane’deki yurdunun yıkılmasının sebebi nedir? 

31 Ekim günü sabah saatlerinde Süleymancılar olarak bilinen Süleyman Efendi cemaatinin yurduna gelen zabıta ekipleri binanın boşaltılmasını istedi. Binanın depreme dayanıksız olduğu ve hazine arazisi üzerine inşa edildiği gerekçelisiyle yıkılması gerektiği öğrenildi. Yurt yetkilileri, binanın boşaltılması için zabıta ekiplerinden süre istedi ancak ekipler, binanın derhal boşaltılıp yıkılacağını, binanın acilen boşaltılması gerektiğini söyleyip yurt yetkililerinin bu isteğini reddetti. 

İlginizi Çekebilir:  Müşterisinin Pizzasından Tırtıklayan Domino’s Kuryesi

Yıkım kararına tepki gösteren yurt öğrencilerine polis müdahale ederken bazı öğrencilere de biber gazı sıktı. Çıkan arbedede yaralanan olmazken yurdun yıkılması kararı sosyal medyada da gündem oldu. 

İlginizi Çekebilir:  Yargıtay’ın Cemevi Kararı: Elektrik Faturaları Devlet Tarafından Ödenecek

Süleymancılar’ın Bir Yurdu Daha Yıkılmıştı

Süleymancılar olarak bilinen Süleyman Efendi cemaatinin Kasımpaşa’da bulunan yurdu da benzer bir gerekçe gösterilerek yıkılmıştı. Cemaat üyeleri, daha önce de benzer bir kararı alan AKP ve AKP belediyelerine tepkilerini göstermiş ancak sonuç alamamıştı. 

Süleymancıların Yurdu Neden Yıkıldı? 

Süleyman Efendi cemaatinin Kağıthane’deki yurdunun yıkılmasında gerekçe olarak binanın depreme dayanıksız olduğu ve hazine arazisi üzerine inşa edildiği gerekçe gösterilmişti ancak AKP’ye kurulduğu günden bugüne hiçbir seçimde oy vermeyen cemaatin, bu tutumu nedeniyle kendilerine bir ceza olarak yurtlarının yıkıldığı iddiası pek çok kişi tarafından dile getirildi. 

İlginizi Çekebilir:  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: ''Barış Pınarı da Desek Akan Su Değil Kandır''

Nitekim cemaatin ileri gelenleri daha önceden aktif siyasette iken cemaatin şu anki lideri Alihan Kuriş’in herhangi bir partiyle bağlantısı bulunmuyor. 

Süleymancılar, 2002’de AKP’nin kurulmasının ardından hiçbir seçimde partiye oy vermedi. Son olarak İstanbul seçimlerinde de oy tercihlerini Ekrem İmamoğlu’ndan yana kullanmışlardı. 

Cemaatin yurdunun yıkılmasının temel nedeni olarak binanın depreme dayanıksız olduğu veya hazine arazisi üzerine inşa edildiği değil, AKP’ye oy vermediği öne sürülüyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi