Richard Spencer Kimdir?

Richard Spencer, Amerikalı yazar ve yapımcı. 1978 yılında Amerika’nın Boston eyaletinde doğdu. 2016 seçimlerinde ırkçı tavırları ve beyaz ırkın üstünlüğünü kabul ettiği konuşmaları ile dikkatleri üzerine çekti.

Amerika’da beyaz ırkın üstünlüğünü dile getiren en önemli siyasi kişilik olarak görülen Richard Spencer, Amerika’da göç karşıtı gösteri ve eylemleri kapsayan alternative-right olarak siyaset terimine dahil olan alt-right’ın kurucusudur.

alternativeright.com’un kurucusu olan Richard Spencer, alternatif sağ veya muhafazakar sağ olarak tanımlanan siyasi oluşumun da zeminini hazırlayan siyasidir.

Aynı zamanda National Policy Institute, yani Ulusal Politika Enstitüsü’nün de kurucusu olan Richard Spencer, Amerika’da yerleşik Amerikan olmayan vatandaşlara ırkçılık söylemleri ile sıkça tepki çekmişti.

1929 krizi ve arkasından dünyada yükselen ırkçı ve faşist tutumların Amerika kıtasında son zamanlarda yeniden alevlenmesinin mimarlarından olan Richard Spencer özellikle 2008 krizinden sonra iyice yükselen ırkçılık söylemlerinin arkasındaki en önemli isimdi.

Çokları tarafından kabul edilen görüşe göre “Alt-Right”, modern bir Nazizm. Neo-Nazi olarak değerlendiren bu yeni oluşum Amerika’da giderek taraftar buluyor. Nazi Almanyasının sembolleşen sloganlarından “Heil Hitler”i kendilerine slogan seçen Richard Spencer ve temsil ettiği “alt-right” hareketi, Trump’ın siyasi ve toplumsal görüşlerinin hemen hemen çoğunu benimsemekte.

Irkçıların ve Neo-Nazilerin yeni oluşumları ve bu konuda Richard Spencer’in katkılarını bir Virginya şehri olan Charlottesville’deki olaylara ve orada dalgalanan konfederasyon bayrakları altındaki yeni Amerika’ya bakmakta fayda var.

: Nina Kouprianova
Ebeveynler: Sherry Spencer, William B. Spencer
Eğitim: Duke Üniversitesi (2005–2007), Chicago Üniversitesi (2003), Virginia Üniversitesi (2001)

 

Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle