Saffet Ulusoy Kimdir? Nerelidir? Hayatı Oğulları ve Babası

Saffet Ulusoy (1930-2012), Türk iş adamı ve UND eski başkanı. Ulusoy ailesinin önde gelen isimlerinden biri ve aynı zamanda şirketin kurumsallaşmasında önemli pay sahibi olan ismi. 

Saffet Ulusoy kimdir? Nerelidir? Babası

Özel Hayatı 

Saffet Ulusoy, 1954 yılında (24 yaşında) Of’un tanınmış ailelerinden biri olan Sarallar’dan Aziz Saral‘ın kızı Süreyya Hanım ile evlenmiş ve Saffet bu evlilikten Selma, Haluk, Sevim, Berrin ve Sevilay adlarında beş çocuğu dünyaya gelmiştir. 

Daha önceki yazılarımızda hayatından söz ettiğimiz çocuklarından Haluk Ulusoy, iki dönem Türkiye Futbol federasyonu Başkanı olarak görev yapmıştır.

İlk Çocukluk-Gençlik Yılları ve Ticarete Atılması 

1930 yılında Trabzon‘a bağlı Of ilçesinde dünyaya gelen Saffet Ulusoy, Of İlkokulu’nda 1939 ile 1943 yılları arasında ilkokul eğitimimi tamamladı. 

Türkiye’nin önde gelen Holdinglerinden biri olan Ulusoy’un kurucusu olarak kabul edilen babası Mehmet Bahattin Ulusoy’un yanında çalışmaya başlayan Saffet Ulusoy, 1946 yılında otobüs işletmeciliğine geçti ve taşımacılık sektörüne ilk adımını attı. 

1974 senesi hem Ulusoy Turizm, hem de Saffet Ulusoy için bir dönüm noktası oldu. İş yaşamını İstanbul’da sürdürme kararı alan Saffet Ulusoy, karayolu ile uluslararası yük taşımacılığı, turizm faaliyetleri ve otobüs işletmeciliği gibi önemli işlere imza atarak, Ulusoy’u aile şirketi hüviyetinden kurumsal kimliğe bürünmesini sağlamıştır.

UND Başkanlığı ve RO-Ro Projesi 

Saffet Ulusoy, tempolu iş hayatı ve yoğunluğunun üstüne;

– 1961 yılında Trabzon Şöförler Cemiyeti 2. Başkanlığı

– 1972 yılında Trabzon Belediyesi Reis Vekilliği

– 1981-2001 yılları arasnda , aralıksız 20 yıl Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanlığı

gibş yapan Saffet Ulusoy, 1993 yılından beri son teknolojiye sahip olan ve 11 adet gemisi bulunan UND Ro- Ro İşletmeleri Başkanlığı’nı da sürdürmüş ve bu alanda faaliyet gösteren rakip 150 kadar taşımacıyı bir araya getirerek bir ilki başarmıştır.

Saffet Ulusoy, Ro – Ro alanındaki uluslararası başarısından ötürü İtalya’nın en büyük onur ödülü olan “Commendatore” nişanına layık görülmüştür. Öte yandan 2002 yılında kurulan RO – DER Derneğini’nin de başkanlığını yönetmiştir. 

Saffet Ulusoy, ayrıca Ocak 2002’de Almanya’nın Flenburg şehri Valisi ve Belediye Başkanı tarafından şehrin tershanesine verilen Ro -Ro gemileri sipariş ve iflas etmekte olan tersanenin faal duruma geçmesi nedeniyle “Liyakat Nişanı” ile ödüllendirilmiştir.

Kitapları 

İş hayatından vakit buldukça kendi gözlemleri ve deneyimlerini anı olarak kaydeden Saffet Ulusoy, Ben Demiştim ve Aklımda Kalanlar isimli kitapların da yazarıdır. 

Kardeşleri 

– Ali Osman Ulusoy 

– Yılmaz Ulusoy 

– Niyazi Ulusoy 

– Sefer Ulusoy 

– Fatma Avşar 

Saffet Ulusoy’un kendi adını taşıyan bir de torunu vardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: