Cumhurbaşkanlığı Korumalarından “Yol Neden Kapalı” Diyen Avukata İşkence

Geçtiğimiz hafta sonu Çırağan Saray’ında yapılan ve tüm Türkiye’nin dikkatini çeken düğünden şoke edici bir ayrıntı daha çıktı. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Demirören ve Kalyoncu ailesinin düğünü için trafiğe kapatılan yolda, otobüs ilerlemeyince evine yürüyerek giden avukat Sertuğ Sürenoğlu, caddedeki polislere yolun neden kapalı olduğunu sordu. Avukat Sürenoğlu’nun polislere soru sorduğu ana şahit olan Cumhurbaşkanlığı korumaları, iddiaya göre “Sen burada kimin olduğunu biliyor musun? Kimin düğünü biliyor musun?” diyerek Sürenoğlu’nu darp etmeye başladı. 

Cumhurbaşkanlığı korumaları daha sonra avukatı bir aracın içine bindirdi ve burada darp etmeye başladı. Olay, korumaların aracı Çırağan Sarayı’nın içine götürmesi ile işkenceye dönüştü. İki saat süren işkence sırasında ters kelepçeli ve gözleri bağlı darp edilen avukat Sürenoğlu, daha sonra korumalar tarafından polise teslim edildi. 

‘TUTANAĞA İŞKENCE ALTINDA İMZA ATTIM’

Darp olayından sonra avukat Sürenoğlu, yaptığı açıklamada işkence altında bir tutanağa imza attığını belirtti ve bu tutanakta ise Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasına yer verildiğini bildirdi. Sürenoğlu ayrıca tutanağa imza atmaması halinde korumaların “işkenceye devam ederiz” tehdidinde bulunduğunu da ifade etti. 

Tehditler üzerine tutanak Sürenoğlu tarafından imzalandı. İlk önce nöbetçi savcılığa oradan da Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen avukat Sürenoğlu, çıkarıldığı mahkemede yolun neden kapalı olduğu sorusu üzerine Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından tehditle tutanağa imza attığını belirtti.

Avukat Sürenoğlu hakkında, ev hapsi kararıyla hakkında adli kontrol işlemi uygulandı. Avukatın yüzünün işkenceden tanınmaz olduğu görüldü. 

DURAKOĞLU: KOLLUK İŞKENCE SUÇUNU İŞLEDİ

Olayla ilgili olarak Artı Gerçek isimli haber sitesine konuşan konuşan baro başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul Barosu olarak olaya müdahil olduklarını, İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi’nin de darp edilen avukatın hastane, gözaltı ve adliye sürecinde yanında olduğunu belirterek, kolluk güçlerinin işkence suçunu işlediğini ifade etti.

Yine konuyla ilgili olarak Metin Feyzioğlu ise olayın takibinde olduğunu belirti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir