Biyografi

Salih Omurtak Kimdir?

Salih Omurtak 1889’da Selanik’te dünyaya geldi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 4. Genelkurmay Başkanı olan Salih Omurtak, 23 Haziran 1954 tarihinde İstanbul’da öldü. Salih Omurtak kimdir? 

Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, I. Cihan Harbi ve Kurtuluş Savaşı’nda Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti adına mücadele eden Salih Omurtak, 1889 yılında Selanik’te dünyaya geldi. 1907 senesinde Harp Okulundan Teğmen rütbesiyle mezun oldu ve aynı yıl giriş yaptığı Harp Akademisini kurmay olarak bitirdi. 1914 yılında Birinci Cihan Harbi’nin başlaması üzerine Azerbaycan ve Kuzey Kafkasya’da görevli olan Kuvve-i Seferi’de çeşitli görevlerde bulundu. 

Birinci Cihan Harbinin sona ermesinin ardından Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmış ve Sevr ile Anadolu toprakları işgal edilmeye başlanmıştı. Salih Omurtak da 22 Ocak 1920’de bir görev dahilinde Ankara’ya gelmiş ve burada kalmıştı. Daha sonra Milli Ordu’ya katılan Salih Omurtak, Milli Mücadele sırasında Genelkurmay Harekât Şube Müdürlüğü görevini yapmakta olan Mustafa Kemal’in karargâhında bulundu. 

Başkomutanlık Meydan Muharebesinde 61. Piyade Tümen Komutanlığı görevini yerine getirdiği sırada Afyonkarahisar’ın kuzeyindeki Yunan taarruzlarını püskürtmüş ve Yunan kuvvetlerinin sağ kanadına kontra-hücumlar düzenlemiştir. Salih Omurtak 1926 yılına değin çeşitli birliklerde görev almıştır. 

Salih Omurtak, 1926 senesinde Tümgeneral oldu. 4 yıl sonra Korgeneral rütbesine terfi etti. 1940 yılında ise Orgeneral oldu. Tümgeneral rütbesinde 8. Kolordu Komutanlığı, Korgeneral rütbesiyle ise 9. ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 

Orgeneral rütbesinde Yüksek Askeri Şura Üyeliği yapan Salih Omurtak, Genelkurmay 2. Başkanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı görevlerinde de bulundu. 

29 Temmuz 1946 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atanan Salih Omurtak, 8 Haziran 1949 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı yaptı. Sağlık sorunları nedeniyle 1 Ocak 1950 tarihine kadar  izinli bulunan Salih Omurtak, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Üyeliği görevini yürütürken 6 Temmuz 1950 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

Vefatı

Salih Omurtak 23 Haziran 1954 tarihinde hayatını kaybetti. Ankara Hava Şehitliği’nde toprağa verilen Salih Omurtak, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşları için Atatürk Orman Çiftliği arazisinde kurulan Devlet Mezarlığı’na nakledilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi