Biyografi

Beyhan (Yörükhan) Karamağaralı Kimdir?

Beyhan Yörükhan kimdir, nereli ve kaç yaşında? Beyhan Yörükhan ne iş yapıyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Beyhan Yörükhan”dan (Beyhan Karamağaralı) söz edeceğiz.

Beyhan Yörükhan Kimdir?

Beyhan Yörükhan, 1934 senesinde İlahiyat profesörü olan Yusuf Ziya Yörükhan’ın kızı olarak İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Ankara’da tamamlayan Beyhan Yörükhan, daha sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne girdi.

Ordinaryüs Profesör Doktor Suut Kemal Yetkin’in asistanı olarak akademik hayatına adım atan Beyhan Yörükhan, daha sonra ”Muhammed Siyah Kalem İmzalı Minyatürler” isimli çalışması ile doktorasını tamamladı.

Daha sonra Osman Haluk Karamağaralı ile evlenen Beyhan Yörükhan, Ahlat mezar taşları üzerine yaptığı çalışmalar ile 1971 yılında doçentlik unvanına sahip oldu. Mezar taşları ve tekke yapılarına ilişkin çok sayıda yayınlanmış makalesi bulunan Beyhan Yörükhan, Doçent Doktor Nakış Karamağaralı’nın da annesidir.

10 Ekim 2008 tarihinde Cuma günü, tedavi gördüğü Ankara Atatürk Hastanesi’nde hayatını kaybetmiştir. Ahlat üzerine pek çok çalışmaya imza atan Beyhan Yörükhan’ın ”Ercisnetcom” isimli sitede ayrıntılı bir yazısı bulunmaktadır.

Beyhan Yörükhan ile İlgili Aramalar

Google’da Beyhan Yörükhan ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; beyhan yörükhan nereli, beyhan yörükhan ne zaman öldü, beyhan yörükhan kitapları, beyhan yörükhan çalışmaları, beyhan karamağaralı kimin kızı, beyhan yörükhan eşi, beyhan yörükhan ahlat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.