Şayi Hisse Ne Demek?

Şayi hisse halk arasında çok kullanılmayan bir kavramdır. Ancak hisse sendi alım satımı yapanların dilinden düşürmedikleri bir ticari hisse payıdır. Hisse payı bir mülk olabilir ve ya bir arsa olabilir. Ya da borsa ticareti yapan kişilerin aldıkları hisse senetlerinde pay demektir. Yani bir büyük bir mülkte ve ya senette birkaç kişiden fazla ortaklık olarak da söylenebilir. Büyük bir mülkte payı olan her bir kişin söz ve hak sahibi olması demektir.

Şayi Hisseli Payımı İle Yatırım Yapabilir miyim?

Borsa İstanbul bünyesinde VİOP ile vadeli İşlem ve opsiyonpiyasasında şayi hisseli alım satım yapabilirsiniz. Kaldıraçlı piyasada otuzdan fazla türev üründe düşük teminatlı iki yönlü yatırım yapabilirsiniz.

Şayi hisse sadece borsada mı geçerli?

Şayi hisse borsa alım satımı yapıldığı hisse senetlerinde olduğu gibi başka alımı satımı olan diğer mülkler içinde geçerlidir. Miras kalan mallarda da şayi hisse olabilir. Emlak işlerinin ticaretini yapan kişilerde büyük arsalarda şayi hissedarı olabilir. Ancak halk arasında en çok bilinen borsa ticareti yapan yatırımcılar için kullanılan bir terimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber