Erdoğan Olaya El Attı: Kimse 14 Bin Oy Farkla Kazandım Demesin

Erdoğan, Moskovaya uçmadan önce İstanbul ‘daki seçim sonuçlarıyla ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Bu açıklamasında seçim sonuçlarında birçok ilçede usulsüzlük olduğuna değinen Erdoğan yaklaşık olarak 320 – 330 bin kadar geçersiz oy olduğuna dikkat çekti. Aynı zamanda yurtdışında yapılan seçimlerden de örnek gösterdi. Amerika ‘nın herhangi bir eyaletinde %1 veya %2 fark ile seçim kazanıldığı zaman halk bundan rahatsızlık duyuyor ve erken seçime gidiliyor dedi. Halkın oyunun kamuoyuna daha doğru şekilde yansımasını istediklerini ve bu yüzden itirazlarda bulunduklarını söyledi. Yargı sürecini AK Parti ‘nin yönetmediğini bu konuda patronun Yüksek Seçim Kurulu olduğunu da üstüne basarak dile getirdi.

İlginizi Çekebilir:  Mehmet Özhaseki: Hainlik Edenlerin Çoğu Üniversite Mezunu

Seçim sandıklarında görevli olan AK Parti kollarının bazı usulsüzlükler ve organize suçlar işlendiğine dair kendisine bilgi iletildiğini ve bu yüzden İstanbul ‘da bu kadar ince elenip sık dokunulduğunu söyledi. Yüksek Seçim Kurulu ‘na bütün delil ve belgelerle başvurulduğuna dikkat çeken Erdoğan, muhalefetin sayıma bu kadar karşı çıkmasında yolsuzluk şüphesinin aşırı derecede arttığını da söyledi. Bütün siyasi partilerde olduğu gibi kendilerinin de sadece doğal haklarını YSK ‘nın hukuk çerçevesi içerisinde aradıklarını belirtti. Kanıtlar içerisinde boş arazilerde ve apartmanlarda oyların kullanıldığına dair görüntüleri olduğunu söyledi. Sözlerinde muhalefeti ele alan Erdoğan şunu da sözlerine ekledi:

“Kimse 14 bin oy farkla seçimi kazandım havasına girmeye de hakkı ve selahiyeti yoktur. Çünkü İstanbul ‘da bu işin çok daha huzurlu olabilmesi için gönüllerin huzur bulabilmesi için burada hakikaten bütün yasal olarak müracaat edilmesi gerekli itiraz mercileri ilçe seçim kurullarıdır. Bunun bir üstü il seçim kurulları ve en üstü Yüksek Seçim Kurulu ‘dur. Bu itiraz mercileri bittiğinde sonucu kabul ederiz olay bu kadar basittir.”

İstanbul ‘da Asılan Pankartlar Hakkında

İlginizi Çekebilir:  Mersin’de Ürdünlü Çocuğa Öldüresiye Yumruk Atan Şahıs: Nadir Kızılbulut

Erdoğan, asılan pankartların yasalara ters asılmadığı sürece bir sorun olmadığını, kendilerinin ve muhalefetin halka teşekkür etmek için pankart astığını dile getirdi. Erdoğan: “Megabordlara asılan pankartların sebebini bize soruyorlar. Biz adayımla beraber ortaya iradesini koyan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sadece “Teşekkürler İstanbul” değil “İstanbul Kazandı” diye pankartlarda asılabilir, bu durumda bir sorun yoktur. Nasıl olsa son kararı YSK verecektir.” diye konuşmasına noktayı koydu.

İlginizi Çekebilir:  Güneş Gazetesi Hakkari'deki 4 Şehidimizi İmamoğlu'na Bağladı: Mutlu Musun Ekrem?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara