Yeni Bir Eve Çıkmanın Maliyeti Ne Kadar?

Yeni bir eve çıkmanın maliyeti ne kadar? Emlak fiyatlarının pahalılığı malum. Bir de piyasanın balon olduğu gerçeğini de düşündüğümüzde yeni bir eve çıkmak epey maliyetli bir iş. Peki nedir yeni bir eve çıkmanın faturası? 

İlk Ayın Kirası Peşin 

Yeni bir eve çıktığınızda ilk ayın kirasını peşin ödemek zorundasınız. Tutacağınız yere de bağlı olarak bu kira bedeli değişiklik gösterir. Örneğimizi 1.500 TL’lik bir ev üzerinden verelim. İlk ayın kirası 1.500 TL. 

Depozito Ücreti 

Yeni bir eve çıktığınız zaman depozito bedelini de en iyi ihtimalle iki-üç taksitle vermek zorundasınız. Ve yine iyi ihtimal depozito ücreti kirayla eşdeğer olsun. Yani depozito bedeli de yine 1.500 TL. 

Emlakçı Komisyonu 

Emlakçılar… Emlakçılar. Sahibinden kiralık ev bulamadığınız zaman veya acele ise işiniz mecburen emlakçılara başvurursunuz. Bu kan emici tayfaya da yine en iyi ihtimalle bir kira bedeli ödersiniz. Yani emlakçı komisyonu da yine 1.500 TL. 

Elektrik, Su ve Doğalgazı Üzerine Alma Parası

İlginizi Çekebilir:  Brain Test 125. Seviye “Nereye Döneceğimi Bilmiyorum Bana Yardım Et Lütfen” Sorusunun Cevabı Nedir?

Bu ücretler değişiklik gösterebilir ve ücretlerde taksitlendirme imkanı olabilir. En iyi ihtimalle yine 500 TL de elektrik, su ve doğalgazı üzerinize almak için bir bedel ödeyeceksiniz. 

Totalde: 5.000 TL 

Yani yeni bir eve çıkmanın maliyeti 5.000 TL. Neresinden tutarsanız tutun pahalı. Hele öğrenciyseniz ultra pahalı. Bu yüzden olabildiğince sahibinden kiralık evlere bakmakta yarar var. En azından ne için verdiğinizi bilmediğiniz bir gideriniz olmaz. Evet, emlakçılara karşı büyük bir önyargımız var. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir