Scania BWE Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Bwe, Scania araçların üst yapılarına verilen genel bir isimdir. Kendi arasında farklı şekillerde kategorize edebilsek de bu arıza tipini gösterge panelini takip ederek bilgi alabiliriz.

BWE arızasını neden veriyor, ne anlama geliyor?

BWE arızasını elektronik bir arıza olarak adlandırabiliriz. BWE ünitesi Scania araçlarda tüm elektronik entegrebileşenlerin yönetimini üstlenen bir modüldür. Elektroniğin beyni olması nedeni ile de çıkacak arızaları ön görebilmek çok mümkün değil. En sağlıklı sonuca ulaşabilmek adına diagnostik cihazın bağlanıp arızanın tam olarak tespit edilmesi gerekli.  Bu işlem daha profesyonel eller tarafından gerçekleştirilebileceği için bizler daha çok kendi başımızın çaresine bakabileceğimiz konulara değineceğiz.

BWE arızasında gösterge paneli çok önemli, bizim anlık olarak arızayı yorumlamamız ve yola devam edip etmemiz açısından hayati bir önem taşıyor. Gösterge tablonuzdaki arıza rengi kırmızı ise sürüşe devamınız büyük bir risk taşıyor, güvenlik anlamında sorun çıkarabilecek bir arızadan söz edilebilir. Arıza rengi kırmızı değil de sarı ise yolunuza devam edebilirsiniz. Bu bir uyarı lambasıdır ve ilk fırsatta müdahale ettirmeniz anlamını taşır. Hatta sarı renkteki arızalar geçici arıza özelliği de taşıyabilir. Bu ölçmenin bir yöntemi var, aracınızı stop edin. 10-15 dakika motorun soğuması için bekleyin. Daha sonra tekrar marş yapın, uyarı çok önemsiz bir durum ise mutlaka ekrandan gidecektir.

İlgili Diğer Başlıklar;

Scania Adblue Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Scania ABS Arızası Ne Demek? Nasıl Çözülür?

Scania APS Arızası Nedir?

Mercedes Axor WS Arızası Nedir?

Axor PMS Arızası Nedir?

Bu arızanın yani göstergenin masrafı ise tamir ya da tamamiyle değişim olmak üzere iki senaryoya göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden arıza ile ilgili bir net maliyet çıkarmamız yanlış olur. Fakat belirtmek isteriz ki bu arıza çekicinin beyni ile alakalı olduğundan yetkili bir kişiye dikkatlicr gösterme hususunda özellikle hassas olmalısınız.

Ayrıca yapılan en büyük hatalardan biri ise bu arıza verirken yola devam etmek olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz gibi gideceğiniz yere kadar devam etmenizde sıkıntı olmasa da ilk fırsatta yani gittiğiniz şehirde hemen iyi anlayab bir ustaya arızayı gösterip aracı cihaza bağlatınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.