Biyografi

Seda Özen Bilgili Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Seda Özen Bilgili kimdir, nereli ve kaç yaşında, ne iş yapıyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşacağız. Bu yazımızda ise kısaca ”Seda Özen Bilgili”den söz edeceğiz.

Seda Özen Bilgili Kimdir?

  • Mimar

1978 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Seda Özen Bilgili, lisans eğitimi için Mimar Sinan Üniversitesi’ne girdi. 2001 senesinde üniversiteden mezun oldu. Mezun olduktan sonra çeşitli projelerde çalışmalarına devam eden Seda Özen, 2006 senesinde kız kardeşi Mimar ve Restoratör Sema Özen ve babası İnşaat Mühendisi Kemal Özen ile beraber Özen Mimarlık Mühendislik Şirketi’ni kurmuştur. Seda Özen Bilgili halen bu şirkette eski eserlerin restorasyon projelerinde, ahşap yapı restorasyon uygulamalarında çalışmalarını sürdürmektedir. Eşi Burak Bilgili’dir.

Burak Bilgili, Seda Özen Bilgili ve İlber Ortaylı

Twitter hesabından takipçileri ile eski eserlerin tarihini, yapılış amacını, mimari yapısını, restorasyon hatalarını ve paylaşan ve bu platformda 110 binden fazla kişi tarafından takip edilen Seda Özen Bilgili’nin Twitter hesabına ”bu” bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Platformda takipçilere kaliteli bilgi vermeyi ve bazı m,mari hataları gün yüzüne çıkarmayı ve böylece belirli bir bilinç oluşturmayı isteyen Seda Özen Bilgili’nin bu zamana kadar ortaya çıkardığı pek çok restorasyon hatası bulunuyor.

Çalışmaları

  • 1999 senesine ODTÜ TAÇDAM’ın koordine ettiği kurtarma kazıları çerçevesinde Şanlıurfa Akarçaytepe’de arkeolojik kazı mimari çizimleri yaptı.
  • 2000 yılında Atlas Dergisi’nin İstanbul Özel Sayısı’nın araştırma editörlüğünün yanı sıra çeşitli sayılarında yazarlık yaptı.
  • 2001 senesinde 3 ay süre ile Topkapı Sarayı’nda gerçekleşen bir arkeolojik kazının mimari çizimlerini yaptı.
  • 2001 ile 2003 yılları arasında İBB’de Tarihi Yarımada’nın Koruma Amaçlı İmar Planı’nda mimari envanter ve anıt fişlerini, korunması lazım olan eski önerilerinin plan araştırmasını yapmıştır.
  • 2003 senesinde İstanbul Eminönü’deki Yeni Cami’nin Mısır Çarşısı cephesine bakan yönündeki minaresini kız kardeşi Sema Özen ile çizmiştir.

Seda Özen ile İlgili Aramalar

Google’da Seda Özen Bilgili ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şuınları da aradı; seda özen bilgili kimdir, seda özen bilgili nereli, seda özen bilgili kaç yaşında, seda özen bilgi aslen nereli, seda özen bilgi ne iş yapıyor, seda özen bilgili eşi, seda özen bilgili hangi üniversitede.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.