Sevmediğiniz Bir İş Yerinde Çalışmak

İş hayatı, insanların evlilikten sonra hayatlarının değiştiği en önemli sosyal değişimlerin başında yer alan büyük bir olgudur. İşinizi eğer sevmiyorsanız, yaşamınızı o iş üzerinden devam ettiremezsiniz ve bir süre sonra devam ettirmek zorunda kaldığınız iş, büyük krizlere sebep olur ve hayatınızın en büyük sorunsalı haline gelir. Sevmediğiniz bir işte çalışmak zorunda olmak ve o işte çalışmaya mecbur olmak kadar insanı yıpratan başka bir olay da yoktur sanırım.

Sevmediğiniz bir iş yerinde veya iş kolunda çalıştığınız vakit, o iş kurumunun çatısı altında yaptığınız ve iş arkadaşlarınızın yaptığı her türlü iş, eylem veya sözler sizde ağır bir yük oluşturur. Şöyle denir; siz iyi olursanız herkes iyi olur. Siz iyi olmadığınız zaman ise en iyisi dahi sizin nazarınızda en kötü olur.

Bu yüzdendir ki, insan çalıştığı yeri ve çalıştığı iş kolunu sevmeli. Ülkemizin muzdarip olduğu en önemli konuların başında yer alan bu büyük olguya neredeyse her çevrede rastlarız. Örneğin üniversite mezunu olmuş fakat bölümüyle ilgili bir mesleğe atanamamış insanlar sıklıkla bu konudan şikayetçi olurlar. Öte yandan bu sadece işte değil hayatın her alanında da var olan bir gerçekliktir. Mesela öğrencilik hayatı veya evlilik de buna dahildir. Sevmediğiniz bir bölümü okumak veya sevmediğiniz biriyle evlenmek de en az sevmediğiniz bir işte çalışmak kadar kötü bir durumdur.

Her şeyde sevdiğimiz işleri yapma ihtimalimiz olamazdı. Hayat, bazen size sevmediğiniz şeyleri yapmak zorunda bırakırdı ve bu en azından kısa bir süreyle kısıtlı olduğu zaman çekilebilir veya katlanılabilir bir şeydir. Aksini düşündüğümüzde ise bu olayın uzun vadede her ne olursa olsun kişinin aleyhinde sonuçlanacağı kesindir.

Sevmediğiniz bir iş yerinde çalışmak, özetle diğer örneklerle kıyaslandığında önemi ortaya çıkan büyük bir olgu ve üzerinde durulması gereken bir durumdur. Peki, sevmediğiniz bir iş yerinde çalışmaya zorunlu iseniz ne yapabilirsiniz? Bu sorunun en makul ve rasyonel çözümü, size çalıştığınız iş yerini çekilebilir kılan insanlar ve dostlar bulmaktan geçer. Bu gerçek anlamda bir sevgili olabilirken sizle aynı fikirleri paylaşan ve konuşmaktan veya ortak kullanım alanlarını paylaşmaktan mutluluk duyacağınız kişiler de olabilir. Diğer türlü o iş yerini çekilebilir kılan başka bir çözüm yolu yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi