Geceleri Uyutmayan Şeyler

Geceleri uyutmayan şeyler, geceleri yastıkta dört dolanıp durduran bir türlü uykuya daldırmayan şeyler olur, insan hep o şeyler etrafında döner durur ama uyutmazlar. Peki nedir onlar? Geceleri uyutmayan şeylerimiz neler?

Belki biz istemeden de olsa yanı başımızda gözlerini üzerimize dikmiş, baş ucumuzda bize sorgulayan gözlerle bakan bir çift gözdür geceleri uyutmayan şeyler. Belki iyi belki kötüdür uyutmaması ama kahir ekseriyetinin kötü huylu olduğunu söylemeye bu şekilde hacet oldu.

Yorgunluk

İnsan ne mutsuz oluyor, ne üzgün; insan sadece yorgun oluyor bazen. Ne günün verdiği fiziksel yorgunluk ne de başka bir şey. İnsanın yorgun olması, sadece fiziki anlamda değil her açıdan yorgun olması, geceleri uyutmayan şeydir.

Bedenen değil zihnen bir yorgunluk bu. Zihnen bitap düşmek, uykuyla dinlenemeyecek kadar yorgun olmak bu.

Yarın

Yarın nasıl olacak düşüncesi de yine geceleri uyutmayan şeylerden. Yalnız kötü anlamda değil iyi manada da “yarın” düşüncesi insanı geceleri uyutmayabiliyor. Mesela sınav, önemli bir iş görüşmesi ya da çalıştığınız yerde kendinizi birinize kanıtlana isteği iyi anlamda geceleri size uyku getirmeyebilir. Bir de kötüleri var tabi. İnsanın heyecandan uyuyamamak dışında başka bir derdi yoksa, güzel elbette. Fakat kahir ekseriyetle insan geceleri yarının verdiği kötü enerji sebebiyle uyuyamaz. Mesela;

Para

Parasızlık kötü bir şey. Elbette geceler de en çok düşünülen zaman dilimi. Parasızlık insanı uykusundan alıkoyabiliyor. Bazen insan parasızlıktan dolayı uyuyup hiç uyanmamayı da isteyebiliyor. Bu tartışmasız kötü bir şey ama uyutmadığı açık.

İlişkiler

Sevdiğiniz veya asla sevemeyeceğiniz insanlarla olan ilişkileriniz geceleri uykunuzu kaçırabiliyor. İyi anlamda olduğunu kastederek şöyle devam edebiliriz. İlişkiler iyiyse mutlu olmak için yarın sabahı merakla beklersiniz, gece size uzun bir zaman dilimiymiş gibi gelir. Bu da heyecanın uykunun önüne geçmesi demektir. Bazen de ilişkilerin kötü olduğu anlar olur. İnsan, bu gibi durumlarda ilişkinin nasıl sağlıklı ilerleyeceği konusunda binlerce senaryo üretir, aklında binlerce yöntem vardır ve bunlar yine uykunuzun önüne geçer.

Kendimiz

Bazen insan sadece kendisini düşünmek istiyor. “Nerdeyim ben” ve “şu anda ne yapıyorum ben” sorusuna mantıklı bir açıklama getirene kadar düşünceler uykuların önüne geçer. İnsan kendisine vakit ayırmak için uykusunu feda eder ama her ikisi de kendisinedir.

Gelecek

Gelecekten kasıt kaygı. Evlilik, askerlik, meslek, üniversite, çocuklar, geçim ve bunların hepsi birer uyku düşmanı. Kafanızda kendi kuyruğunu kovalayan bir dümen izleyen tüm bu sorunlar da yine geceleri uyutmayan şeylerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.