Şiir Nedir? Şiir Nasıl Yazılmalıdır?

Şiir, bir duyguyu ifade etmenin en güzel yollarından biridir. Düz yazıda düşüncelerinizi veya duygularınızı anlatmanız nazma göre zordur. Nazım, biraz daha ustalık ister, kalem ister; kalemi konuşturacak bir kalp ister evvela. Şiir, kelimeleri galaksilerde raksa çıkarmak, tekrar yeryüzüne indirmektir. Zordur.

Şiir yazmak, Posta gazetesine günlük tutarmış gibi yazmak değildir. Şiir, her şeyden evvel şuur ister.

En güzel şiirler, kağıda yazılan şiirlerdir ve en güzel şiirler duygulu olanlar, sizi alıp götürenlerdir. Olmayan bir sevgiliye bazen, bazen de varlığı yokluğuyla eş sevgililer üzerine yazılan şiirlerdir.

Şiiri klavyede yazamazsınız; elle tutulur bir kalem ister, kağıt ister, her şeyden evvel yazılacak bir ortam ister.

Nazım Hikmet, Bugün Günlerden Pazar şiirini -ki ustalık kokar- belki on belki yirmi dakika içinde, uzun süre sonra güneşe çıktıktan sonra gömleğinin cebinden çıkardığı bir kalem, bir kağıtla yazmıştır. Duygusu olmasa yazabilir miydi?

Şiir; kalem, kağıt, duygu, şuur ve düşünce ister. Herkesin kağıdı ve kalemi vardır fakat şiiri yazacak şuuru, duygu ve düşüncesini yoktur. Amatör şiirlerden oluşan duygu seli yüklü şiirlerin ustalıkla alakaları kesinlikle yoktur diyemeyiz. Şiir evvela düşündürmelidir. Kafayı kaldırıp “tepki verdirtecek” kadar kaliteli olmalıdır.

Bir romanı bitirdiğimizde, karakterlerini düşünüp kimi zaman üzülüp kimi zaman neşeleniyorsak şiirde de aynı duygular oluşmalı içimizde. Şiir evvela budur.

Ve en güzel şiirler, hissedileni başkalarının anlattığı biçimden farklı anlatmaktır. Klişe sözlerden sıyrılmaktır. Şiir evvela, farklılık demektir.

Ve şiir, unutulmaz olan, ömür boyu hafızalardan silinmeyecek bir ezber oluşturmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle