Düşünce

Sarma Tütün Furyası

Ülkemiz marjinallerinin son zamanlarda modası ve ikonu haline gelen bir diğer önemli gelenek de sarma tütün. Üniversite gençliğinin kağıdından markasına kadar ayrıcalık haline getirdiği sarma tütün birkaç farklı anlamlara gelebiliyor. Sarma tütüne neden başlanır? Ülkemiz vatandaşları neden sarma tütüne başlar? Sarma tütün furyası nasıl başladı?

Sigara fiyatlarına gelen aşırı miktardaki zamlar nedeniyle vatandaşlar sarma tütüne yine aynı oranda ilgi gösterdi. Bu ilgi ise en çok tütüncülere yaradı. Zira ne kadar normal sigaraya göre daha az masrafsız olsa da püsürüğü bitmiyor. Filtresi, kağıdı, markası ya da saramıyorsanız tablası gibi pek çok aparatı ve koleksiyonu var. Tabi bir de tütünlük denen bir şey var. Hepsini bir arada barındıran bir şey.

Sarma tütün avantajlı mı? Eğer marjinal görünmek istiyorsanız bu sizi yeteri kadar marjinal göstermiyor. Dahası size “ay fakir” muamelesi bile gördürüyor. Fiyat konusunda ise hakkını vermek gerekir biraz daha ekonomik.

Bir hevesle başlanan sarma tütünü devam ettiren kitle ise çok çok az. En fazla bir ya da iki ay devam eden sarma tütün furyası, üçüncü ve dördüncü aylarda etkisini tamamen kaybediyor.

Neden?

Zira geleneksel sigaranın pratik olması, sarma tütünün “zahmetli” olması nedeniyle birkaç ay sonunda insanları tekrar kendisine yöneltiyor. Öte yandan geleneksel sigaraya alışan bireyler, kendisini uğraştırmak istemedikleri için sarma tütün furyasına tekrar katılmayı istemiyorlar.

Unutmak, sarma tütün furyasının devam etmemesindeki en önemli faktör. Kağıdı unutmak, filtreyi unutmak, tütünü unutmak, tablayı unutmak gibi unutma biçimleri sarma tütünün bir süre sonra demode olmasındaki en önemli faktör.

Ucuz olması hepten devam ettirilmesi anlamına gelmiyor. Mesela masaya tüm takım taklavatı koyup sigaranızı hazırlamak mı yoksa yakışıklı bir sigara paketini masaya koymak mı? Çoğu kişi masaya yakışıklı bir sigara paketini koyabilmenin özgürlüğü nedeniyle sarma tütünü bırakıyor. Zaten sarma tütünü içenlerin çoğu gizli saklı tütünlerini sarıyor.

Sarma Tütün Daha mı Az Zararlı?

Bir noktada daha az zararlı olabilir. Zira geleneksel sigaranın içeriğini kimse net olarak bilmiyor. İçinde en azından saf tütün olan bir şey kısmen de olsa insan vücuduna biraz daha az zararlı olabilir.

Sarma Tütünlerin Tadı

Sarma tütünlerin kalitesi her ne olursa olsun standartların üzerine çıkamıyor. Tütün çok kaliteli olsa; kağıt ya da filtrenin kaliteli olması gerekir. Yani sarma tütünden zevk alabilmek için tüm aparatların dört dörtlük olması gerekir.

Tabi insan her şeye alışabilen bir varlık olduğu için belirli bir sürede sarma tütüne de alışabiliyor. Çevrenizden “normal sigarayı içemiyorum” diyen sarma tütün tiryakisi insanları da çokça görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds