Basketbolda Dış Atış Ne Demek? Dış Atışlar Kaç Sayıdır?

Basketbolda dış atış nedir? Basketbolda dış atış ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli basketbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “basketbolda dış atış” kavramından söz edeceğiz edeceğiz.

Basketbolda Dış Atış Ne Demek?

İki sayı çizgisinin gerisinden atılan her atış basketbolda dış atış olarak adlandırılır. Dış atışlar, orta mesafeli atışlardan ya da serbest atış çizgisinden atılan atışlardan daha uzun mesafede olduğu için bu ismi almıştır. Dış atışlar 3 puandır. Atan takım lehine 3 puan yazılır.

Takımların 2 ve 3 numaralı oyuncuları, dış atışlar konusunda diğer oyunculardan daha fazla sorumluluk sahibidirler. Skora ihtiyaç duyulduğunda takım için en gerekli atışlar 3 sayılık yani dış atışlardır.

İlginizi Çekebilir:  Türk Futbolunun Sorunları Nelerdir?

Riskli atışlar da olan bu atışlar, takımın havaya girmesinin yanı sıra aradaki farkı daha kısa sürede eritmesine de imkan tanır. İyi bir şut yüzdesine sahip olan gard ve kısa forvetler, oyunun sıkıştığı anlarda veya acil skora ihtiyaç duyulduğu zamanlarda sorumluluk alarak dış atış kullanırlar.

Hücum süresinin dolmasına yakın anlarda ise oyuncular bu atışları zoraki olarak kullanırlar ve bu sayede hücumun en azından sayıyla sonuçlanmasını ya da ribaund alınarak ekstra bir süre kazanılmasını sağlarlar.

İlginizi Çekebilir:  Voleybolda 4-2 Taktiği Nedir? 4-2 Sistemi Nasıl Oynanır?

Dış atış kullanan bir oyuncuya yapılan müdahale basketbol kuralları gereği faul olarak değerlendirilir. Faule rağmen oyuncu sayıyı bulursa hem basket hem de faul olur ve şutu kullanan oyuncu tek seferde 4 sayılık basketi bulmuş olur.

NBA’de Dış Atışların Usta İsimleri

NBA’de Golden State Warriors ile başlayan 3 sayıya dayalı oyun ile takımların mesafe fark etmeksizin atış yapabilen oyuncu sayıları da hayli arttı. Splash Brothers olarak da bilinen Stephen Curry ve Klay Thompson ikilisi, Golden State’in üçlük konusundaki en usta isimlerinden. Bu isimlerin yanına Kevin Durant’in de eklenmesiyle Golden State’in korkunç bir üçlük yüzdesine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda 8 Numara Nedir? 8 Numara Pozisyonu ve Mevkisi

Üçlüğe dayalı oyunun NBA’de giderek ivme yakalaması ile geçtiğimiz sezon Cavaliers forması giyen LeBron’un da kariyerinde hiç denemediği kadar üçlük denediğini gördük. Dış atışlar, ligimizde de artık hayati önem taşıyor. Pota altı mücadeleleri yerini üçlük savaşına bırakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce