Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nedir?

ŞKB diye kısalttığımız kişilerin ilişki kurmada ve devam ettirmede çok fazla zorluk çekmesidir. Aynı zamanda bu kişilerin garip ve olağanüstü inanışları olur. Hatta bu yönüyle baktığımızda şizofreniyle benzer özellikleri vardır. Bu tarz insanların etrafındakilerle alışılmadık fikirleri veya teorileri vardır ve onları ilginç gösterirler. Bu insanları şizofreniden ayıran önemli özellikleri kendi inançlarına zıt olan gerçekleri dikkat alırlar. Örneğin, batıl inançlar veya telepati. Sosyal açıdan yalnız olmayı daha çok tercih ederler. Eğer bir sosyal ortama girerlerse son derece gergin hissederler. Şizotipal Kişilik Bozukluğu rahatsızlığını şizofreniyle kesiştirdik fakat kesinlikle aynı rahatsızlık diyemeyiz.

İlginizi Çekebilir:  Pivot Santrafor Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Şizofreni tanısı konmuş kişiler ne olursa olsun inanışlarını değiştirmezken Şizotipal Kişilik Bozukluğu yaşayan insanlar duruma göre inanışlarını değiştirebilirler. Bu düşünceler ve tuhaf inanışlar Şizotipal Kişilik Bozukluğunda sanrı veya halüsinasyon şeklinde görülmez. ŞKB şizofeniye doğru ilerlemez yani birbirine dönüşmesi beklenmez. Bunu net bir şekilde tesğit etmeye yaran bir testte mevcut değildir. Bu rahatsızlık kolay tespit edilmeyebilir. Bu konuda bir psikiyatri uzmanından yardım istemeniz iyi olacaktır. Evet, dışarıdan görünecek şekilde bir problem olduğu tespit edilecektir. Fakat kişide şu varsa ŞKB vardır gibi bir şey söylenemez.

İlginizi Çekebilir:  AKP’li Belediye Başkanı: Esenyurt’u Kaybedersek Kudüs’ü Mekke’yi Kaybederiz

Ayrıca ŞKB birinci dereceden yakın akrabalar arasında daha fazla görülmektedir. Aynı şizofrenide olduğu gibi.

Malesef ŞKB için kullanılan net bir ilaç yok. Asıl tedavi yolu terapidir. Terapiyi destekleyecek ve tedaviye dolaylı olarak yardımcı olacak ilaçlar kullanılabilir.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi