Sosyal Medya Bir İhtiyaç mıdır?

Günümüzde sosyal medya kullanımı, müthiş seviyelere ulaşmış, artık neredeyse iki kişiden birinin en az bir sosyal medya hesabı var. Kitleler, sosyal medyayı türlü amaçları için kullanır hale geldi. Örneğin bir işletme, reklam verirken veya kurum içi bir mesaj yayınlarken sosyal medya üzerinden yapıyor. Ya da bir kriz olduğunda, gerekli açıklamayı sosyal medya üzerinden yapıyor. Artan sosyal medya kullanımı ise akıllara şu soruyu getiriyor: Sosyal medya bir ihtiyaç mıdır?

Hiç şüphesiz, sosyal medyanın hayatımıza girmesinden sonra, onlar olmadan bir yanımız eksik gibi hissettik. Sosyal medya, erişime engellenince ya da erişimi kısıtlanınca büyük tepkilere neden oldu. Bazen de sosyal medya, şirketlerin, kuruluşların baş belası bir hale geldi. Fakat kısa süre içerisinde, sosyal medyayı bu kadar benimsememiz olağan olarak algılanamazdı. Her yeni icat gibi, sosyal medya da bir ihtiyaç gözetilerek ortaya çıkmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Sevmenin Retoriği

İnsanların birbirleriyle kolay bir biçimde iletişim halinde olması, bir olay ya da gelişme hakkında, yakın çevresinden başka, bambaşka insanların fikirlerini, düşünce yapısını keşfetmesi, geri bildirimler alıyor olması, sosyal medyayı kısa süre içerisinde vazgeçilmez kıldı. Aynı zamanda sosyal medya, iletişim hakkı, bilgiyi en net şekilde öğrenme hakkı gibi, değerli hakları da beraberinde getirdi. Neredeyse herkesin cebindeki akıllı telefonları ile zaman veya mekan farkı gözetmeksizin, istedikleri anda iletişim kurmak, istediği şeyleri görmek ya da istemediği halde karşısına çıkan bazı şeyleri de öğrenmek, en basit tabirle insanın hoşuna gitti.

İlginizi Çekebilir:  Bilmiyoruz

Fakat sosyal medyayı bir hastalık olarak karşılamamak gerekir. İletişim ihtiyacı ve paylaşma ihtiyacı insanları sosyal medyaya sarılmaya mecbur bırakmıştır. Daha önce de kitleleri ya da kişileri birbiri ile iletişime sokan araçlar vardı fakat bu araçların kullanımı, şimdiki sosyal medya ile kıyaslanamayacak derecede zorluklar barındırıyordu. İletişim ve paylaşma ihtiyacını bu denli kolay ve zahmetsiz çözen insanların sosyal medyaya bu kadar çok sarılmalarına hayret etmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi