Ekonomi

SPK Mutabakatı Ne Demek?

Önceki ekonomi makalelerimizde Sermaye Piyasası Kurulu hakkında detaylı bilgileri siz okurlarımız ile paylaşmıştık. Bu makalemizde ise çoğunlukla “SPK yatırım hesabı mutabakatı” olarak karşımıza çıkan SPK mutabakatı ne demek? Sorusuna cevap vereceğiz. Bildiğiniz üzere banka gibi kuruluşlar çok sıkı denetimlere tabii olmaktadır. Denetleyici kuruluşların amacı ise burada bulunan vadeli, vadesiz ve yatırım hesabınızdaki paranın düzgün bir şekilde işlenmesini kontrol etmektir.

SPK mutabakatı demek, borsa işlemleriniz için hesaplarınıza yansıyan hisse türünden emtia ve nakit varlıkların doğru olduğunu banka ile karşılıklı olarak onaylamak anlamına gelmektedir. Zaten kelime anlamı olarak da uzlaşma, mutabakata varma olarak kullanılan bu kelime banka hesapları için her yıl yapılmaktadır. Ayrıca SPK ile bankalar arasında da sistemsel olarak düzenli mutabakatlar yapılmaktadır.

Bazı bankalar bu işlem için sizi şubeye davet edebilirler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda anormal birşey olduğunu düşünmenize gerek yoktur ve bu, rutin olarak yapılan işlemdir. Hesaplarınızda herhangi bir problem meydana geldiği anlamını taşımamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds