Ekonomi

Merkez Bankası Kara Liste Ne Demek?

Büyük ihtimalle hayatınızda en az bir kez kredi veya kredili ürün kullanmışsınızdır. Buradan hareketle bilirsiniz ki ödeme düzeni herşeyden önemli bir faktördür. Bankaya zamanında ödeme yapmadığınız anda yasal takip başlar ve sonrasında bildiğiniz, icra süreçlerine kadar devam eder. Ancak bir de işin başka bir yüzü bulunmaktadır. Kredi siciliniz bozulacaktır. Kredi notunuzun düşmesiyle birlikte siciliniz tabiri caiz ise mimlenecektir. İşte bu noktada Merkez Bankası kara liste de devreye girecektir.

Tüm Türk bankaları para aktarmaktan, birbiriyle iletişim kurmaya kadar tüm işlemlerinde Merkez Bankası’nı köprü olarak kullanırlar. Burada koordinasyonu sağlayan ve tek yetkili olan bu bankanın da belirli değerlendirme kriterleri vardır. Merkez Bankası kara liste demek, belirli bir süre içerisinde borçlarını ödemeyen ve bunu alışkanlık haline getirmiş kurum veya kişilerin kredi açısından çok tehlikeli olduğunun bankalara bildirilmesi demektedir.

Anlayacağımız gibi tamamen olumsuz bir durumdur. Ancak kara listeye girerek sivilin bozulması sonsuza kadar devam etmez. 5 yıl gibi sürelerde bir yenilenerek borçlu kişiye temiz, beyaz bir sayfa açmaya olanak tanır. Ancak yine aynı şekilde bozukluk durumunda tekrar bu listeye girmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.