Asparagas Haber Nedir? Nasıl Yazılır? Asparagas Haber Örneği

Asparagas haber nedir? Nasıl yazılır veya nasıl yapılır? Kamuoyunda veya medyada kullanımına sıkça rastlanan “asparagas haber”, bir medya aracı üzerinden herhangi bir konu üzerinde kamuoyunu yanıltmaya yönelik haber yazmaktır. Öte yandan bu haberi  kamuoyuna ile paylaşmak da asparagas haberin bir parçasıdır. 

Asparagas haberin en önemli özelliği kamuoyunu herhangi bir konu üzerinde yanlış bilgilendirmektir. Bilinçli olarak yapılır/yazılır ve yine bilinçli olarak paylaşılır. Asparagas haberler sayesinde halk yanlış bilinçlenir ve bir konu üzerinde haberi çıkaran kişi ve kurumun çıkarlarına göre istemeden de olsa düşünür. 

İlginizi Çekebilir:  İş Elbiseleri Nasıl Olmalı?

Asparagas Haberin Tanımı 

Asparagas haber, yanlış haber anlamına gelir. Herhangi bir olay ve durum karşısında araştırma ve gözlemlemeye gerek duymadan masa başında yazılan, bir kişi veya kuruma hizmet eden yanlı yazılara “asparagas haber” adı veriliyor. Bu tür haberlere, özellikle internet sitelerinin yazılarında veya haberlerinde sıkça rastlanılmaktadır. 

Asparagas Haber Neden Yazılır? 

İlginizi Çekebilir:  Eşik Bekçisi (Bekçileri) Nedir?

Asparagas haberin yazılma amaçları farklılık gösterebilir. Bir kişinin veya kurumum itibarını sarsmak, bir grup veya zümreyi zan altında bırakacak iddialar ortaya atarak kamuoyunun algısını değiştirmek, halkı manipüle etmek gibi başlıkları asparagas haberin yazılma amaçları arasında göstermek mümkündür. Asparagas haberler devlet tarafından yapılabildiği gibi bir kişi veya özel bir kurum tarafından da yapılabilir, yazılabilir. 

Fotomaç, AMK gibi spor gazetelerinin okuyucu çekmek için yazdığı “asılsız iddialar” da asparagas haber olarak geçer. Mesela şu;

İlginizi Çekebilir:  Kriz Sırasında Medya İlişkileri

Asparagas Haber ve Propaganda 

Asparagas haberler iyi bir propaganda aracıdır. Tek yönlü simetrik bilgi bombardımanına maruz kalan kamuoyu, zamanla söz konusu konu veya gelişme üzerinde algısını değiştirecektir. Asparagas haber, bir medya kuruluşu üzerinden yapılabildiği gibi birçok medya kuruluşu üzerinden de yapılabilir. 

Asparagas haber hakkında örnekler ve detaylı anlatım için aşağıda ? yer alan videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi