Sosyoloji

Stuart Hall Görüşleri Nelerdir?

Stuart Hall, 1932 yılında doğmuştur. 1951 yılında Oxford Üniversitesi’nde eğitim alan Hall, yine bu yıllar içinde sol ideoloji ile tanışma alanı bulmuştur. Bu anlamda Hall’un çalışmalarında ideoloji kavramı önemli bir yere sahiptir. Öncelikle Hall, ideolojiyi karmaşık ve kararsız bir kavram olarak değerlendirir. Bu noktada ideolojinin ekonomik altyapının çarpıtılmış bir yansıması olarak görülmesine karşı çıkar. Aynı zamanda Hall, ideolojiyi değerlendirirken nasıl olur da farklı fikirlerin bir araya gelerek kitleler tarafından benimsenip birer maddi güç haline geldiği üzerinde sorgulamalar yapar. Bu anlamda doğrudan bir ideoloji açıklaması değil, karmaşık yapıların bir araya geldiği bir ideoloji açıklamasına ihtiyaç vardır. Hall, bu açıklamanın ne Marx’ın ne de Engels’in açıklamalarında yer almadığını da ekler. İdeoloji sadece düşünsel veya bilişsel şemalara indirgenmemelidir.

Bu yaklaşım ideolojinin somutlaştığı noktaları görmemizi engelleyecektir. İdeoloji yalnızca öznenin ne düşündüğü ve nasıl davranacağını ele veren bir anlamı değil, aynı zamanda öznenin kendisini anlatan bir olgudur. Bununla birlikte Hall, kültürel alan kavramını da ele almaktadır ve kendisi aynı zamanda İngiliz Kültürel Çalışmaları’nın önemli bir temsilcisidir. Ona göre siyasal, ekonomik ve kültürel alanlar birer karmaşık alanlardır. Kendisi kültürel alanın diyalektiği üzerinde yoğunlaşmış ve bu alandaki özcü açıklamaları reddetmiştir. Bu anlamda Stuart Hall’un temel amacı kültürel alanda hakim olan karmaşık yapılanmayı anlamamızı kolaylaştırmaktır. Bunun için de hem tarihsel hem de yapısal anlamda çözümleme yapmamıza yardımcı olacak kültürel alan içindeki çatışma ve çelişkileri anlamlandıracak çerçeve sunabilmeyi hedeflemiştir.

Kaynakça

  • Özçetin, B. (2010). İdeoloji, İletişim, Kültür: Bir Stuart Hall Değerlendirmesi. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dergisi, (13), 139-159.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi