Süleyman Soylu: “Çocuklar Dahil 92 Bin Suriyeliye Vatandaşlık Verildi, Büyük Bölümü Nitelikli İnsanlar”

Medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye’deki gelişmelerden söz eden Süleyman Soylu, ayrıca vatandaşlık verilen Suriyeli sayısından ve İstanbul’daki Suriyelilerden de söz etti. 

Suriye’deki iç savaşın akıbetinin henüz belli olmadığını, durumun düzeltilmesi için Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde uluslararası anlamda ciddi çalışmalarım yapıldığını belirten Süleyman Soylu, “gitmiyoruz” diyen Suriyelilerin tutumu hakkındaki sorulara ise anketten yanıt vererek “65-70 arasında ülkesine dönmek isteyen Suriyeli var” ifadesini kullandı. 

Şimdiye kadar vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı hakkındaki bir soruya Süleyman Soylu’nun açıklamaları şu şekilde; 

“Çocuklar da dahil olmak üzere 92 bin 280 Suriyeliye vatandaşlık verildi. Bunların 47 bini ergin, 45 bin 280’i çocuk. Bunların da büyük bir bölümü öğretmen, mühendis ve nitelikli, kendi hayatını kurabilecek insanlar.”

Ayrıca İstanbul’daki Suriyeli sayısını da açıklayan Süleyman Soylu şunları kaydetti;

“Şu anda kayıtlı bulunan 547 bin Suriyeli var. Bunların zaten İstanbul’da yaşama hakkı var. Yeni kayıt açmıyoruz. Yeni kaydı, sadece üniversite kazandığında, ciddi iş kurduğu veya iş kuracağında, aynı zamanda bir sağlık meselesi söz konusu olunca açıyoruz. Yılbaşından bu yana insani sebeplerle 7 bin kişi İstanbul’a kayıtlı oldu.” 

En Çok Suriyeli Halep’ten Geldi 

Suriyelilerin en çok hangi bölgeden geldikleri sorusuna istatistiki bilgiler vererek cevap veren Süleyman Soylu, şunları söyledi:

“Türkiye’deki Suriyelilerin yüzde 64’ü Halep’ten, yüzde 8’i İdlib’den yüzde 8’i Haseke’den, yüzde 5’i Rakka’dan, yüzde 5’i Deyrizor’dan, yüzde 4’ü Hama’dan, yüzde 4’ü Şam’dan ve yüzde 2’si Humus’tan geldi.

Suriyelilerin, yüzde 17’si PYD’nin kontrol ettiği, yüzde 66’sı rejimin kontrol ettiği, yüzde 8’i muhalefetin, yüzde 9’u Türkiye’nin Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı harekatlarıyla kontrol ettiği yerden geldi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: