Türkiye’de Kaç Milyon Suriyeli Var? İstatistik ve Rakamlarla Suriyeli Mülteciler Sorunu

2010 yılında başlayan Suriye İç Savaşı, beraberinde bölgemizde kalıcı huzursuzluğun da temelini atmış oldu. Adım adım felaketin eşiğine sürüklendiğimiz bugünlerin temeli, Davutoğlu’nun aşıladığı ‘Yeni Osmanlıcılık’ fikri ile atıldı ve o tarihten bu yana bataklığın içinden çıkamayan bir ülke durumuna geldik. Sadece savaşın mali tablosu değil mülteciler ve beraberinde getirdiği yüzlerce mesele de bu karamsar tablonun bir parçası. Suriyeli sığınmacıların nüfuslarının giderek artması, bölgedeki aktörlerin ilerleyen zamanlarda kimler olacağı ve aktörleri kimlerin belirleyeceği sorularını da beraberinde getirdi. Bu sorular elbette birtakım belge ve istatistiklere dayanmalı. İşte o istatistik ve belgeler:

Yukarıdaki istatistikte de görüldüğü üzere Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sayısı tam tamına 3 milyon 618 bin 624 kişi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihli raporunda yer alan bu istatistikler gösteriyor ki kayıt altındaki rakamlar, ülkede her 22 kişiden biri Suriyeli.

İlginizi Çekebilir:  Fısıltı Gazetesi Nedir?

Yine yukarıdaki tabloya göre Suriyeli sığınmacıların yüzde 46’sı 0-18 yaş aralığında ve Suriyeli erkekler kadınlardan 308 bin 482 daha fazla.

Kamplardan Şehirlere

Geçici barınma merkezlerinde yaşayan Suriyelilerin sayısı geçen yıldan bu yana 84 bin kişi azaldı bunun yanı sıra şehirlerde yaşayan Suriyelilerin sayısı 279 bin 35 kişi artarak 3 milyon 475 bin 21 kişi oldu. Göç İdaresi 2018 yılı içerisinde 191 bin 838 yeni Suriyelinin kaydını gerçekleştirdi. En çarpıcı istatistikler şimdi geliyor:

İlginizi Çekebilir:  Edward W. Said ve Post-Kolonyalizm

İllere Göre Suriyeli Mülteciler

Şanlurfa ve Gaziantep’te neredeyse her 5 kişiden 1’i Suriyeli. Hatay’da ise durum daha vahim: Her üç kişinden biri Suriyeli. Kilis

Durum Kilis’te bambaşka bir hal almaya başladı. Öyle ki Kilis’teki Suriyelilerin sayısı Türklerden 18 bin 541 kişi daha fazla. İstanbul’da durum kontrol altına alınmaya çalışılmaya başlandı ve artık şehre yeni Suriyeli kaydı alınmıyor. Suriyelilerin nüfusa oranla en az olduğu şehir Artvin. Şehirde 166 bin 143 Türk Vatandaşına karşılık yalnızca 40 Suriyeli ikamet ediyor. Öte yandan Türkiye’de Suriyelilerin olmadığı bir şehir yok.

59 bin 747 Suriyeliye İstisnai Vatandaşlık Verildi

15 Kasım 2018 tarihi itibarıyla İçişleri Bakanlığı tarafından istisnai olarak vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı 59 bin 747 kişi olarak açıklandı. Bu kişilerin önemli bir kısmı, 31 bin 747’si 0-18 yaş arasında. İstisnai vatandaşlık verilen kişiler genellikle doktor, öğretmen, meslek sahibi ve sanatçılardan oluşuyor. Bu kişilere aileleriyle birlikte vatandaşlık veriliyor.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Savaş Nedir? Soğuk Savaşın Yükselişi ve Çöküşü

Kaç Bin Suriyeli Ülkesine Geri Döndü?

22 Aralık 2018 tarihinde Süleyman Soylu (İçişleri Bakanı) ülkesine geri dönen Suriyeli sayısının 291 bin 790 kişi olduğunu belirtti.

Çalışma İzni Verilen Suriyeli Sayısı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 15 Kasım 2018 tarihinde yapılan açıklamaya göre Türkiye’de çalışma izni verilen Suriyeli sayısının 32 bin 199 kişi olduğunu açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi