Süleyman Soylu Neden İstifa Etti?

Uzun süredir İçişleri Bakanı olarak görev yapmakta olan Süleyman Soylu, göreve 31 Ağustos 2016’da Efkan Ala’nın yerine gelen Süleyman Soylu daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve üç dönem milletvekilliği yapmıştı. Son olarak İçişleri Bakanı olarak görev yapan Süleyman Soylu, bugün itibariyle görevinden istifa etti. Soylu’nun istifası büyük yankı uyandırırken istifa nedeni de en çok merak edilen konu başlıkları arasında yerini aldı.

SÜLEYMAN SOYLU NEDEN İSTİFA ETTİ 

Bakan, Süleyman Soylu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “sorumluluk şahsıma aittir” diyerek görevinden istifa ettiğini duyurdu. İşte Soylu’nun istifasını sunarken kullandığı gerekçeler:

* Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir.

* Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı.

* Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı.

* İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı.

* Hiçbir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın…

* Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum…

* Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık.

* Allah Milletimizi korusun…

PELİKANCILARIN ETKİSİ VAR MI? 

Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığı görevinden ani istifası sonrasında perde arkasındaki gerçek nedenlerden biri olarak Pelikancılar diye bilinen AKP içindeki parelel grubun etkisi olduğu söylenenler arasında. İddiaya göre Soylu, Pelikancılar tarafından sosyal medyada başlatılan kendisine yönelik saldırılara daha fazla dayanamadı ve istifa etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.