Sağlık

Tansiyon İlacı Yarım İçilir mi?

Önceki makalelerimizde tansiyon ilaçları ve kullanımlarıyla ilgili çok çeşitli sorulara cevap verdik. Ancak her seferinde altını çizerek belirtiyoruz ki, Tozlu Mikrofon bir doktor değildir. Bu sebepten dolayı genel fikir edindikten sonra yalnızca uzman hekiminizden aldığınız öneriler ile hareket etmeniz gerekmektedir. Bir sebepten dolayı düzenli kullandığınız tansiyon ilacını yarım içmek istiyor olabilirsiniz. Muhtemelen daha düşük doz almak amacıyla bu işlemi yapıyorsunuz. 

Tansiyon ilacı yarım içilir. Bu dozajı size doktorunuz uygun görünüyorsa bir ilacı kırarak yarısını içmek demek, o ilacın tam olarak 1/2 mg oranında olanını tüketmek anlamına gelmektedir. Tabii bu, her ilaç için geçerli değildir. Tablet formunda olmayıp bir jelatin içerisinde toz olarak bulunan ilaçların içini açıp oynamamanız gereklidir.

Özetle, bu tür ilaçlar kalp ve damarlarınızda dolaşan kanın basıncını ayarladığı için kendi kararınıza göre hareket etmemeniz gereklidir. Bir tıp profesyoneli gözetiminde olduğu sürece kırarak, bölerek içmek gibi işlemleri yapmak mümkün olacaktır. Bu konuya benzer diğer makalelerimizi incelemeniz için sizi sağlık kategorimize davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.