Tatilde Nerelere Gitmeli?

15 günlük yıllık ve her şeyden önemlisi ücretli iznin peşinde ve hayalinde koşan her insanın, üniversite öğrencisisinin, torun sevmekle meşgul emeklilerin ve dahi pek çoklarının zihnini Mayıs ayından itibaren kurcalayan bir soru var: Tatilde nereye gitmeli? Tatili nasıl değerlendirmeli? Naçizane birkaç tavsiyem olacak. 

Eğer 15 Günlük Senelik İzinin Peşinde Koşan Beyaz&Mavi Yakalıysanız 

Denizi güzel olan yerlere gidin. Bavulunuzu hıncahınç doldurun ve dilediğiniz yere tatile gidin. Kendinizi sadece dinlendirmeye çalışın. Zira sene içerisinde gerek zihnen gerekse bedenen yorgun olan vücudunuzu dinlendirmek için kendiniz yoracak işlerden uzak durun. 

Eğer Dinamikseniz ve Enerjim Dünyaya Yeter Diyorsanız

Dağları, bayırları, ovaları, zirveleri, tepeleri doya doya gezin. İlerleyen her yıl enerjiniz biraz daha azalacak ve enerjiniz olsa bile yaşınız buna müsade etmeyebilir. Bundadır ki fiziksel olarak yapılacak ne varsa yapın. Denize girmek, basit iş. Gençken yapılacak ne varsa yapın. 

Eğer Paranız ve İş Görür Bir Pasaportunuz Varsa Yurtdışına Çıkın

Yeni şeyler görün, yeni kültürler keşfedin, yeni ve o zamana kadar hiç görmediğiniz insanlarla konuşun, kaybolun, sorun, kaybolmanın zevkini çıkarın. Elinize bavulunuzu alın, sırtlanın ve yola çıkın. 

Eğer Paranız Yoksa ya da Azsa 

Interrail yapın. Trenle Balkanlar’ı dolaşın. Trenle tüm Avrupa’yı dolaşın. Otostop çekmekten korkmayın. Ya da ben yurtdışına karşıyım derseniz rotayı ülke içine çevirin. Muğla, Antalya, Mersin, Maraş kıyı kordonunu şöyle bir altını üstüne getirin. 

Yola Çıkın ve Yola Çıkmaktan Korkmayın 

Tatili güzel bir an olarak geçirmek için yapmanız gereken tek şey var; yola çıkmak. Interrail’ın meşhur mottosuyla devam etmek istiyorum: Yol açık, Yola çık. Kervan yolda düzülür hesabı, siz önce tatili, eğlenmeyi kafanıza koyun. Gerisi gelecektir. 

Önerilerim sadece bunlardır. Tatilde ne yapacağınızı belirleyen onlarca şey var. Aileniz, sevdikleriniz veya arkadaşlarınız ile de tatile çıkmak mantıklı. Fakat tatilde sizi mutsuz edecek şeylerden uzak durun. Mesela cep telefonlarınızın bildirimlerini kapatın. Mailleri veya mesajları görmeyin, sadece aramak için kullanın. İşle ilgili en ufak bir şey konuşmayın ve izniniz bitene kadar tatilin keyfini çıkarın. Çalışmakla geçen ömrünüzü en azından iş konuşarak tatilde geçirmeyin. Vakit kıymetli, anın tadını çıkarmak önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: