Bunu Yapan Bir Savcı: Halı Sahada Tartıştığı Öğretmenleri Gözaltına Aldırttı

Halı sahada tartıştığı öğretmenleri maç yaparken göz altına aldıran savcı, ülkenin gündemine oturdu. Savcı olduğu iddia edilen (Habertürk) kişi, öğretmenlerin maç sırası onlarda olmasına rağmen önce oynamak istemesi üzerine olaylar gelişti. 

Dün akşam Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde halı sahada maç yapmakta olan öğretmenler, kendi saatlerinde oynamalarına rağmen savcının da arasında olduğu takım, öğretmenlerin olduğu takımdan önce oynamak istedi. Savcının bulunduğu takımla, öğretmenlerin olduğu takım arasında tartışma yaşandı. Bu olayın üzerine halı saha yetkilileri, savcının bulunduğu takımı saha dışına çıkardı.

Öğretmenler, kendi saatleri olan 21.00-22.00 arasında maç yaparken emniyet yetkilileri sahaya geldi ve maçı durdurdu. Kimlik kontrolü yapan polis memurları, o sırada yanlarında kimliği bulunmayan öğretmenleri gözaltına aldı. Ekip otosuna bindirilen öğretmenler, Çermik İlçe Emniyet Müdürlüğüne gönderildi. Burada bir süre gözaltında bekletilen öğretmenler, daha sonra serbest bırakıldı. 

HSK İNCELEME BAŞLATTI

Habertürk’ün haberine göre olayın duyulmasının ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu, olayla ilgili inceleme başlattı. İddiaları araştırmak üzere bir müfettiş görevlendirildi. Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkan Vekili Mehmet Yılmaz ise Habertürk’e yaptığı konuşmada: “Söz konusu olayın bütün yönleriyle aydınlatılması için hukuk dışı davranışta bulunduğu iddia edilen yargı görevlileri hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadelerine yer verdi.

BAKAN GÜL: “KONUNUN TAKİPÇİSİYİM”

Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanı Ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Çermik’te halı saha tartışması üzerine 14 öğretmenin gözaltına alınması ile ilgili HSK inceleme başlattı. Hukukun üstünlüğü, mesleki ve etik kurallar çerçevesinde Kurul müfettişlerinin yapacağı inceleme en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Konunun yakinen takipçisiyim” ifadelerine yer verdi. 

DAHA ÖNCE DE BENZER BİR SKANDAL YAŞANMIŞTI

Diyarbakır’da yaşanan bu skandal olayın bir benzeri geçtiğimiz yıl Samsun’da yaşanmıştı. Cumhuriyet savcısı olan Ahmet İlyas Tolar, nişanlısının olduğu yurdu gece vakti basmış ve nişanlısını görmek istemesi üzerine skandal olaylara imza atmıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: