Temiz Havanın Uykuya Etkisi

Uyku hepimiz için büyük bir önem taşımakta. Eksikliği gün boyunca bizleri rahatsız etmekte ve de tüm günümüzü bazen zehir edecek duruma kadar ileri gitmektedir. Uykuyu iyi bir şekilde almak ise yine hepimizin tereddütsüz isteyeceği bir kazanımdır. Metropol insanlarının sıklıkla karşılaştığı bir durumdur ayrıca uykuyu iyi alamamak. Kalktığımızda yine de kendimizi bir türlü uyanık hissedemeyiz. Sağa sola döner, yatağın içinde bir o tarafa bir bu tarafa doğru sallanır dururuz ve sıcacık yatağımızdan bir türlü ayrılmak istemeyiz. Kabul etmek gerekir ki bu bir hastalıktır. Ve çözümü epey zaman alır. Şimdi sizlere kalabalık nüfuslu, fabrika dumanlarının egzoz islerine karıştığı, bol gürültülü, az heyecanlı, uzun maratonlu fakat engebeli parkurlu metropol ve büyük şehirlerdeki uyku ile tatil beldesi, kırsal ya da köylerdeki uykunun farklarını anlatmak istiyorum.

İlginizi Çekebilir:  Renk Körlüğü Memurluğa Engel mi?

Büyüklüğüne göre değişse de şehirlerin havası genel olarak birbirleriyle aynıdır: Kasvetli. Ve bu kasvetli havada uyumak ve uyanmak ise ayrı bir uğraş gerektirir. Şehirlerin havası insanı boğan bir yapıya sahiptir. Uyudukça uyuyası gelir insanın. Yani uyku bir kantar, uyudukça artar olur. Bunun temel sebebi, temiz havanın olmayışıdır. Temiz ve taze bir havanın yokluğu ve üstüne araba, uçak ve yerel çalışmaların eklendiği gürültüler zamanla sağlıklı bir uyku geçirmenizi engeller.

İlginizi Çekebilir:  Levmont Ödem Yapar mı?

Köy veya kırsalda ya da tatil beldelerinde bulunduysanız eğer, havalarının çok daha farklı olduğunuz hissedersiniz. Örneğin gece iki ya da üçte yatsanız bile sabahları en geç yedi ya da sekiz gibi kalkarsınız. Hem de uykulu bir şekilde değil deyimle zımba gibi kalkarsınız yatağınızdan. Temiz ve boğucu olmayan bir havanın teneffüsü, uykunuzu sağlıklı bir şekilde almanıza sebep olur. Tekrar uyumak ya da gün içerisinde ufak bir kestirme fikri aklınızdan çıkar gider. Vücuden dinç ve hazır bir görüntü çizersiniz kısaca.

İlginizi Çekebilir:  Acnegen Kullanırken Ağrı Kesici İçilir mi?

Metropol havasını sıklıkla soluyoruz ve bu bizim sağlığımıza ister istemez olumsuz etkilerde bulunuyor. Sürekli olarak köyde veya kırsalda ya da havası temiz olan bir yerde iki üç gün kalmak, uyumak mümkün olmasa da en azından şehirden kaçamak yapıp, bu eylemi ara sıra yapmak gerekir. Sadece uyku için değil aynı zamanda solunum yolları enfeksiyonları gibi ciddi hastalıklar da şehir havasını sürekli solumaktan dolayı meydana gelir. Köy insanının sağlıklı bir ömür sürmesindeki temel etken temiz havadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri