THY’nin Selanik Seferine 1881 Kodunu Vermesi

Türk Hava Yolları Selanik Hava Alanına uçan uçakların sefer kodunu 1881 olarak güncelledi. Oldukça güzel bir hareket olan THY’nin bu hareketi tebessüm ettiren jestlerden biri. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu topraklara bir Türk firmasının sefer düzenlemesi, sefer kodunun 1881 olması küçük ama gerçekten büyük bir düşünce.

Bazı çevreler buna “ayar verme” olarak bakmış. Rasyonel düşündüğümüzde hiçbir yönden ayar değildir. Mustafa Kemal Atatürk Selanik doğumludur. Mustafa Kemal 1881 doğumludur. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. Türk Hava Yolları, bir Türk firmasıdır. Yani bunda ne gibi bir “ayar” söz konusu olabilir?

Türk Hava Yolları’nın Selanik seferinin kodu, 1881 değil de 1453, 1921, 1922, 1923 gibi tarihler olsa ortada bir “ayar”dan bahsedebiliriz. Kaldı ki 1881 tarihinin hiçbir “ayar” tarafı yok.

Türk Hava Yolları’nın Selanik seferi kodu, Mora Yarımadasındaki Rum isyanının bastırılması tarihi olan 1827 olsa, bazı tarih severlerin daha hoşuna gidecektir. Çünkü tartışmaya açık bir konu. Fakat 1881 kodu, THY’nin Selanik seferi için en uygun, en güzel koddur.

Bundan sonra da Türk Hava Yollarından böyle anlamlı jest ve hareketler görmek kendilerine olan sevgimizi daha da artıracaktır. İyi çalışma.

Kaynak;

Yakın tarihte ilk olarak 31 Mart 2012 tarihinde 1881 koduyla uçan THY, Selanik seferlerine 10 yıl aradan sonra 2012’de başlamıştı. THY Genel Müdürü Temel Kotil ise konuyla ilgili olarak “Anlamlı ve yapmamız gereken bir işti” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi