Biyografi

Tolga Öcal Kimdir?

Marmaris’te düzenlenen bir yüzme yarışında bitiş çizgisine yakın bir yerde 13 yaşındaki çocuğa omuz atarak yarışmacının elenmesine neden olan Tolga Öcal ismi, sosyal medyanın bugünkü gündem başlıkları arasında yer aldı. Peki Tolga Öcal kimdir? Neden gündem oldu?

Tolga Öcal Kimdir?

  • Yüzücü
  • Eski Milli Yüzücü

Üsküdar Su Sporları Kulübünün milli yüzücüsü olan Tolga Öcal, aynı zamanda kulübün idari yetkilileri arasında da yer alıyor. Kulübün resmi internet sayfasında Tolga Öcal’ın iletişim numarası bulunuyor. Tolga Öcal, Marmaris’te düzenlenen bir yarışmanın finalinde yaptığı skandal hareketin ardından kişisel sosyal medya hesaplarını hatta Üsküdar Su Sporları’nın Instagram hesabını gizlemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklı olanını severim” sözlerinin tam zıttı bir harekete imza atarak 13 yaşındaki bir çocuğa omuz atmak suretiyle yarışta derece almasına engel olan Tolga Öcal, günün en çok tartışılan isimleri arasında yer aldı.

Ekşi Sözlük’teki bazı yazarlar da Tolga Öcal’ın skandal hareketinin ardından söz konusu yüzücünün sportmenlik dışı hareketine tepki gösterdi. Bazı yazarlar ise Tolga Öcal’ın sporcu lisansının iptal edilmesini talep etti.

Neden Gündem Oldu?

5 Mayıs 2019’da Marmaris’te düzenlenen Aquamaster yarışmasında yüzücüler 1.5 kilometre açık yarışında karşı karşıya gelmiş ancak bitiş çizgisine yakın bir yerde Üsküdar Su Sporları’na bağlı milli yüzücü Tolga Öcal (40), yarışta kendisinden önde olan 13 yaşındaki bir çocuğa omuz atarak yarışmacının derece almasına engel olmuştur. Yarışı ikinci bitiren Tolga Öcal’ın görüntüleri bugün sosyal medyada bazı kullanıcılar tarafından paylaşılmış ve Tolga Öcal ismi gündem olmuştur.

Yanlışlıkla Çarptım Dedi

Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Tolga Öcal, ”yanlışlıkla çarptım, görmedim” açıklamasında bulunmuş ancak daha sonra sosyal medya hesaplarını gelen tepkiler üzerine kapatmıştır. Bununla da yetinmeyen 40 yaşındaki eski milli yüzücü, Üsküdar Su Sporları’nın Instagram sayfasını da gizli profile çevirmiştir.

13 yaşındaki bir çocuğa omuz atarak yarışta derece almasını engelleyen, Atatürk’ün bahsettiği sporcu kimliğinden uzak, içinde kötülüğün türlü tonları bulunan Tolga Öcal’ı yapmış olduğu bu hareketten ötürü kınıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.