Toplu Taşıma Araçlarında Yer Verme Sorunu

Toplu taşıma kültüründe ülkemizin bazı konularda yetersiz kaldığını söylemeden geçemeyeceğim. Bunlardan ilki sıraya girme ve yer vermek. Yer vermek benim bunların arasında en çok üzerinde durmak istediğim mevzu.

Öncelikle toplu taşıma araçlarında yaşlılara, hamile kadınlara, çocuklu ailelere, gazilere ya da engelli vatandaşlara yer vermek kültürümüze göre yapılması gereken bir davranıştır. Bunda herhangi bir karşı görüş bildirmediğimi belirtmek isterim.

Toplu taşıma araçlarında, özellikle gençlerin uyuma numarası yapıp yaşlılara yer vermemesi ya da kulaklığı takıp ufka bakarak sanki hiç buralı değilmiş edasında takılan gençlerin gülünç durumundan herkesin bildiği gerekçesiyle bahsetmiyorum.

Şimdi asıl konuya giriş yapalım. İş çıkışları. Metrobüs, otobüs, vapur, tramvay ya da herhangi bir toplu taşıma aracı, iş çıkış saatleri olan 5-6-7 gibi normalde olduğundan iki katı daha fazla dolu oluyor. Bu vakitlerde otobüse binenler ise haliyle yorgun argın ve bir an önce evine gitmek isteyen vatandaşlar.

Yazının müsebbibi şahıslar ise tam bu vakitte içeri dalan yaşlı vatandaşlar: Ücretszi Akbil basanlar.

Sizin bu saatte ne işiniz var? Gidip evinizde otursanıza dememek için kendimi zorluyorum. Boş koltuğa o zamanda binme hakkına yorgun argın işten çıkan vatandaşlar sahip. Gezmelere ya da işlerine iş çıkış saatlerinden başka bir vakitte gitmeleri daha makbul olacak yaşlı bireylerin iş çıkış saatlerini gözlemeleri ise hayretlere sebep.

Sanki bilerek yapmışlar gibi hissediyor insan. Belediyeden iki dünya bir araya gelse de yapmayacağı bir projeyi hayata geçirmelerini isterdim. Şu ki iş çıkış saatlerinde bir adet otobüs, sadece yaşlılar için sefer yapsın. O çok sevdikleri iş çıkış saatlerinde kimsenin gözüne bakma zahmetine girmeden rahat bir yolculuk edebilsinler. Neden olmaz? Zira düşünsenize o otobüste ayakta giden yolcu yok. Zarar.

Bir de ısrarla iş çıkışı saatini bekleyen çocuk arabalı aileler. Hani bir iş için gelmişseniz tamam da mümkün değil, zira pikniğe gidiyor havasındalar. İş çıkışında buldukları otobüsün orta kapısından giril yaparak en az 3 kişinin alanını kaplayan çocuk arabaları ile yolculara mükemmel bir yolculuk yaşatmaları oldukça muhtemel.

Hani teknoloji gelişti, insan Mars’a koloni kurmanın pratik yollarını arıyor. Bizim vatandaş daha pratik bir çocuk arabası almaya üşeniyor. Al kardeşim katlanabilir bir çocuk arabası. Hem sen rahat et hem de diğer yolcular. Tabi bu gürûha AVM’lerde yürüyen merdivenlere çocuk arabası ile ısrarla girmeye çalışırken rastlarız. Manidar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi