Basın Konferansı Nedir?

Basın Konferansı, basını bilgilendirmeye yönelik ve amacı bu bilgilendirme ile birlikte basında yer almak olan, oldukça kapsamlı bir çalışmayı gerektiren etkili bir halkla ilişkiler yöntemidir. Basın konferansı, basın davetinden, fotoğraf ve resim alt yazılarıyla hazırlanmış basın metinlerine, tamamlanmış basın dosyalarına ve basın röportajına kadar uzanabilir.

Basın konferansı, kuruluşun yöneticisi tarafından verilebildiği gibi, kuruluşun ürettiği bir mal veya hizmetin basına gösterilmesi, yeni bir birimin devreye girmesinin duyurulması gibi biçimlerde de yapılabilir.

Daha samimi bir havada geçmesi beklenen basın görüşmelerinin yanı sıra, çok ayrıntılı olarak planlanması gereken geniş çaplı basın konferanslarının da uygulanması mümkündür.
Halkla ilişkiler uzmanı burada tercihini yaparken iletmek istediği mesaj ve uyandırmak istediği etkiyi göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Bu durumda basın sohbeti ve basın konferansı olmak üzere temel bir ayrım yapılarak bir tercih geliştirilir 2002:76).

Basın konferansına çağrılacakların seçimi, çağrının nasıl yapılacağı, istenen sayıda basın görevlisinin konferansa katılmasının sağlanması, olayın başarısını etkileyen öğelerdir

Basın konferansları; haberin, konunun yaygınlık kazanmasını sağlamak, tüm medya unsurlarının habere ilk ulaşımını sağlamak, gazetecilere peşini bırakmadıkları soruları sorma imkanı vermek amaçlarıyla düzenlenir.

Bir basın konferansı düzenlenirken; basın konferansının gerekçesi, nerede ve ne zaman yapılacağı, kimlerin katılacağı, hangi konunun tartışılacağı, hangi konunun tartışılacağı ve ne tür materyallerin hazırlanacağı gibi hususlar açık bir şekilde belirlenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir