Düdüğünü Asmak Ne Demek?

Düdüğünü asmak ne demek ve ne anlama geliyor? Düdüğünü asmak deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, tabir, söz öbeği, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “düdüğünü asmak” deyiminden söz edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Avantaj Kuralı Nedir? Avantaja Oynatmak Ne Demek?

Düdüğünü Asmak Ne Demek?

Düdüğünü asmak, hakemliği bırakmak ve hakemlik görevini yapmak istememek anlamlarına gelir. Genellikle hakemlerin kötü maç yönettiği ya da kasıtlı olarak bir maçta taraf tuttuğunda söylenir.

Düdüğünü asmak deyiminde atıfta bulunulan yer düdük yani hakemin asıl işlevini yerine getirirken kullanmış olduğu alettir. Fanatik taraftarlar, gerçekten hakem güzel maç çıkarmış, doğru kararlar vermiş olsa da hakeme düdüğünü asmasını önerirler.

İlginizi Çekebilir:  Kamarot Nedir? Ne Demek? Kime Denir?

Ancak düdüğünü asmak taraftarların baskısı ile olabilecek bir şey değildir. Federasyon, hakemlere göre verdiği sürece ya da hakemler çeşitli nedenlerden dolayı hakemlik mesleğini yapamadıkları zaman düdük asılır.

Örneğin bir maçta verdiği hatalı kararlar nedeniyle pişman olan düdüğünü asan Deniz Çoban da bu deyime güzel bir örnektir. Deniz Çoban’ın hakemliği nasıl bıraktığına göz atalım:

İlginizi Çekebilir:  Yabancı Sınırlaması Gelmeli mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara