Tüm Peygamberler Araplara mı İnmiştir? Araplara İnen Peygamberlerin Sayısı

Peygamberler Allah’ın emirlerini tebliğ ile görevlendirilmiş mümtaz zatlardır. Bir rivayete göre 124.000 bir diğer rivayete göre 224.000 peygamber, Allah’ın emirlerini insanlara ulaştırmıştır. Kuran’da 28 tane peygamberin ismi geçmektedir. Bunlardan 3’ünün peygamber olup olmadığı şaibelidir. Öte yandan peygamberlerin çoğu Arap yarımadasına inmiş, çoğunlukla peygamberler bu bölgede tebliğ görevlerini yerine getirmişlerdir. Son zamanlarda ortaya çıkan tüm peygamberlerin Araplara indiği gerçeği tamamen yanlış bir bilgidir.

Peygamberler, yalnızca Araplara değil Yahudi, Kıpti (Mısır) ve bölgede yaşayan Sami ırkına mensup kavimlere gelmiştir. Kuzey Afrika, Arabistan ve Ortadoğu gibi coğrafyalar, pek çok peygambere ev sahipliği yapmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Dürzî(lik) İnancı Nedir? Müslüman Kabul Edilir mi?

Fakat Arap kavmine inen tek peygamber Hz. Muhammet’tir. Nasıl?

Arap kavramı ya da Arap kavmi, Hz. İbrahim ile başlayan bir süreçtir. Hz. İbrahimin soyu Hz. Muhammed’e dayanıyor. Fakat Hz. İbrahim ile Hz. Muhammed arasındaki peygamberler Arap kavmine değil bölgedeki diğer kavimlere inmiştir. Örneğin Kuran’da adı geçen tüm peygamberlerin atası kabul edilen Hz. İshak, İsrailoğulları’na gönderilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Namazın Sünnetleri Nelerdir?

Hatta Muhammed peygamberliğini ilan ettiğinde Yahudiler (İsrailoğulları); “Bir Arap nasıl peygamber olur?” diyerek Muhammed’i inkar etmişlerdir. Onlar Hz. İsa’nın müjdelediği son peygamberin kendi kavimlerinden (İsrailoğulları’ndan) çıkacağını tahmin ediyorlardı. Hatta bu yanılgı, İsrailoğulları ile Arapların tarihsel düşmanlığının asıl nedenidir.

Yani tüm peygamberler Araplara inmiştir diye bir mantıksal yaklaşım tamamen hatalıdır. Tüm peygamberler “Sami” ırkına gelmiştir belki bir derece doğrudur ama İmam-ı Rabbani Ahmed Faruk Serhendi “Hindistan’a gönderilen” peygamberlerden bahseder.

İlginizi Çekebilir:  İfk Hadisesi (Olayı) Nedir? İfk Hadisesi Hangi Surelerde Anlatılmıştır?

Araplar İslamiyet öncesinde tıpkı Lut Kavmi gibi sapkın bir kavimdi. Fakat son dönemlerde ortaya çıkan Arap nefreti çerçevesinde böyle bir tarihsel yanlışlığı savunmak büyük bir cehalet örneğidir. Ne tüm peygamberler Arap’lara inmiştir, ne de Araplara inen peygamberler, sanıldığı kadar fazla değil, belirttiğimiz gibi en azından Kuran’da geçtiği şekliyle 1’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat