Türk Kültüründe Aile Büyüklerinin Yeri ve Önemi

Türk kültüründe aile büyüklerinin yeri ve önemi nedir? Aile büyüklerinin Türk kültüründeki yeri nedir? Kültür, insanların ürettiği her şey olarak tanımlanır. Toplumlara atfedilen kültürler ise o toplumun karakteristik özelliklerini taşır. Kültürün devamlılığı için ise çeşitli şartlar vardır. Liderler, semboller, ritüeller veya hikayeler kültürün taşıyıcı unsurlarından biridir. Ve elbette ki büyükler. Türk kültüründe aile büyüklerinin yeri çok farklı bir yerdedir. Zira büyükler, kültürün taşıyıcı unsuru olması bakımından da önem taşır. 

Türk kültüründe ise aile büyükleri, geçmişten günümüze kadar önemini korumuştur. Deneyimleri, geçmiş yaşantıları, tecrübeleri ve hatıraları ile aile büyükleri bir kılavuz ve rehber olma özelliği taşır. 

Sadece anne-baba değil dede-nine veya büyükbaba, büyükanne gibi aile büyükleri ya da aile dışındaki büyükler de görüşleri önemli, kayda değer ve dinlenilmesi gereken kişilerdir. Deneyimleri ve geçmiş yaşantıları ile kendinden sonraki kuşakları etkileyecek, onlara yol gösterecek ve böylece kültürün devamını sağlayacaklardır. 

Örneğin destanlar, bu yollarla günümüze kadar gelmiş ve bizler bu destanlardan haberdar olmuşuzdur. Aile büyükleri, sözlü kültürün önemli bir parçasıdır. Özellikle eski zamanlarda bu önem daha çok ön plana çıkmıştır. 

Türk mitolojisinde yer alan “ak sakallı dede” veya “ihtiyarlar” da büyüklerin önem ve değerine binaen kültürümüzde yer edinmiştir. Zira saygı, büyüklerin Türk kültüründe ayrı bir konuma taşımıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: