Türk Teknik Direktörlerin 6 Numarayı Defansa Çekme Hastalığı

Türk teknik direktörlerin uzun yıllar ligimizde uygulamaya koyduğu ve adeta bir gelenekmiş gibi nesilden nesle devam eden bir gelenek: 6 numarayı stopere çekmek.

Defansın önünde oynayan ve asıl görevi top rakipteyken topu karşılayıp, topa müdahale ederek kazanmak olan ve defansif yönü kuvvetli oyuncular olan 6 numaralar, ligimizde opsiyonel olarak stoper mevkisinde de görev alırlar. Başka liglerde de bunun örneklerin rastlamak mümkün ancak söz konusu bizim ligimiz olduğunda bu rastlantı olmaktan çıkıp bir gelenek haline geliyor.

Hava toplarındaki hakimiyeti, sert ve mücadeleci oluşları, top kesme özelliklerinin sahadaki oyunculara oranla daha yüksek olması nedeniyle bu oyuncular orta saha alternatifinin de artması ile stoper mevkisine bazen bu nedenlerle bazen de zorunlu olarak geçerler.

Beşiktaş’a geldiği 2015/2016 sezonunda takımını üst üste iki kez şampiyon yapan ve son senesinde ilk dörde sokan Şenol Güneş, ilk 11 çıktığı neredeyse tüm maçlarda Necip Uysal’ı stoper mevkisinde görevlendirdi. Tosic ve Marcelo’nun sakatlık ve cezalı olma durumlarında Necip banko stoper mevkisinde görev aldı.

Yine aynı şekilde Akut Kocaman döneminde Mehmet Topal da birçok kez stoper mevkisinde denendi ancak Necip Uysal gibi o da bu bölgede tutunamadı ve başarısız bir deneme oldu. Ersun Yanal’ın takımın başına geçmesi ile özellikle 2019/2020 sezonunun başından itibaren asıl mevkisi 6 numara olan Jailson stoper mevkisinde oynamaya başladı. Hatta Rami ile beraber Marsilya’da stoper ikilis olan Gustavo’yu da stoper olarak oynatmayı denedi.

Galatasaray cephesinde bu hastalığın kurbanı ise Ryan Donk. Hatta Donk’un kaleci mevkisi dışında oynamadığı mevki yok diyebiliriz. Uzun boyunun avantajı ile Fatih Terim, onu birçok kez defans tandemine yerleştirdi ancak ondan da asıl bölgesindeki verim kadar performans alınamadı.

Türk teknik direktörlerin bir diğer hastalığı ise kanat oyuncularını beke çekmek. Hatta genel bir performans düşüklüğü yaşayan oyuncuları beke çekmek diyebiliriz. Örneğin Galatasaray’da ilk geldiğinde kanat olarak görev yapan Riera, daha sonra sol beke geçmiş ve bu pozisyonda gayet başarılı bir performans göstermişti.

Öte yandan Fenerbahçe’de Nabil Dirar da sağ açık oynamasına rağmen Fenerbahçe’nin bek sıkıntısından dolayı sağ bek olarak görev almaya başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: