Türkiye’de Edebi Dergilere İlginin Artması

Son yıllarda Türk edebiyatında dergilerde büyük bir gelişme yaşanmakta. Şu an edebiyat üzerine yazıların çıktığı, şiirlerin ve düz yazıların paylaşıldığı birçok dergi mevcut. Kafa, Ot, Bavul, İzdiham ve Kafkaokur dergileri özellikle dergi konusunda çığır açmışlardır. Bünyesinde çok önemli isimleri bulunduran bu dergiler aynı zamanda çok geniş bir kitleye ulaşarak okuma oranına da büyük katkı sağlamaktalar. Aşağı yukarı kimlikleri birbirine yakın olan bu dergiler farklı farklı okuyucu kitlesine sahipler. Son yıllarda artan kitap okuma oranları dergilerle beraber tırmanışa geçmiştir. Bunun birkaç nedenini açıklamakta fayda var.

İlginizi Çekebilir:  Dünyanın Bütün Çocukları

Kapak Fotoğrafları 

Yukarıda ismini saydığımız tüm dergiler kapak fotoğrafı üretmede mükemmel bir başarı yakalamış durumdalar. Edebiyat dünyasındaki gelişmelere paralel olarak hazırlanan kapaklar aynı zamanda okuyucuyu da müthiş oranda cezbediyor.

Posterler

Ülkemizde yayın yapan başta yukarıdaki dergiler olmak üzere çoğu mizahi ve kültür-sanat içerikli dergiler, ek olarak okurlarına derginin yanında bir ‘poster’ hediye ediyorlar. Küçük gibi görülen poster aslında okuyucuyu biraz daha kendisine bağlıyor.

İlginizi Çekebilir:  Ayraç: Az/Hakan Günday

Yazarlar

Dergi bünyesinde Türk edebiyatının, saygın isimlerinin yanı sıra kalemi güçlü yazarlar da yer alıyor. Örneğin İnci Aral, Hakan Günday, Emrah Serbes,  Dücane Cündioğlu gibi yazarlar normalde de belirli bir okuyucusu olan yazarlardır. Bu yazarların bir dergi etrafında toplanması ise Türk edebiyatı için büyük bir şey.

İlginizi Çekebilir:  Değişen Dünya

Bayilikler

Türkiye’nin muhtelif yerlerinde yukarıda sözünü ettiğim dergilerin satışı yapılmakta. Dergilere ulaşmak, satın almak çok kolay ve üstüne Online satın alma da eklenince dergiyi okuma imkanı çok daha kolay hale geliyor.

 

Ülkemizde dergilerin okunuyor olması çok güzel. Daha yüksek okuma oranlarına ulaşma konusunda dergiler birebirdir. Çok daha fazla okuma oranlarına ulaşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz