Sosyoloji

TV Programları-Dizi ve Reklamlarda Erkeklik Sunumunun Evlilik Üzerindeki Etkisi

Medyada sunulan erkeklik profillerinin gerçeklik ile ilişkisi son zamanlarda oldukça yaygın bir tartışma konusu olmuştur. Kimi yorumcu ve araştırmacılar medyada sunulan erkeklik karakterlerinin gerçek hayatla ilgisi olmadığını, erkekliğin abartılı romantik, zengin, yakışıklı, sağlıklı ve sportif bir vücut yapısına sahip, aynılaşmış profiller sunulduğunu savunmaktadır. Diğer yandan ise erkeklik sunumlarının karşıt bir yapılanma ile ataerkil, maço, öfkeli karakterlerin yanı sıra diğer görüşün savunduğu üzere romantik, zengin, fit ve sağlıklı vücutlara sahip sunumların yapıldığını savunmaktadır. Bu durumda özellikle kadın izleyicilerin gerçek hayatta erkeklik algılarında değişimlerin yaşanması muhtemel olmaktadır.

Kadınlar evlilik hayatında ya da karşı cinsle ikili ilişkilerinde farklı tutumlar sergilemektedir. Medyada sunulan romantik, kibar, yakışıklı ve sağlıklı erkekleri kendi eşi veya partneriyle kıyaslama yoluna giden kadınlar, kendi ilişkilerinde sapmaların meydana geldiği gözlemleyebilir hatta bu durum boşanmalara kadar giden bir süreci doğurabilir. Bununla birlikte medyadaki ataerkil erkeklik sunumu gerçek hayatta erkeklerin tutum ve davranışlarına etki etmekte ve bu durum yine aynı şekilde ilişkilere yansıyarak sapmaları meydana getirmektedir. Burada farkına varılması gereken esas nokta, medyanın sunmuş olduğu böylesi karakterlerin gerçek yaşamla birebir uyumlu olmadığının bilincinde olmak ve aile yapılanmasının önünde engel ve problem teşkil eden unsurları yeniden gözden geçirmek gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds