Üç Bant Bilardo Nedir? Nasıl Oynanır? Özellikleri? Kuralları?

Üç bant bilardo nedir, nasıl oynanır, kuralları nelerdir? Daha önceki yazılarımızda sporla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca üç bant bilardodan söz edeceğiz.

Üç Bant Bilardo Nedir?

Bilardo sporunda, vuruşu yapan oyuncunun topu, bir veya birden fazla bant ile minimum üç kez temas ettirdikten sonra masadaki diğer iki topa değdirmesi suretiyle puan kazandığı ve rakibinden daha fazla puan toplayarak yarışmayı kazanmaya çalıştığı spor türüdür.

Bu sporda önemli olan nokta vuruşu yapan oyuncunun topu bantlara en az üç kez değdirmesi, daha sonra da kalan iki topa da temas ettirmesidir. Bilardonun en zor ve en prestijli türleri arasında gösterilmektedir. Bu sporda geometri ve matematik bilgisi önemli ölçüde değerlidir. Üçgenler, açılar, yansımalar gibi konularda pratikliğin de etkisiyle uzmanlaşan oyuncular için kolay gibi görünse de yine önemli ölçüde zor bir spordur.

Özellikleri Nasıl Oynanır?

Üç Bant Bilardo’da sporcu, topu en az üç bandı tamamladıktan sonra sayı alabilmektedir. Masa üzerindeki elmaslar hesap tekniği olarak kullanılmaktadır. Sota, karot, falso, brikol, sırt, kleps, amorti vuruş ve plase vuruş gibi teknikler kullanılmaktadır. Üç Bant Bilardoda sporcular ya 50 sayı üzerinden maraton olarak adlandırılan sitemde ya da 2-3 galibiyet seti şeklinde yarışmaktadırlar. Turnuvalar 15 sayılık set sistemi olarak düzenlenir.

görsel kaynak: https://www.kozoom.com/en/billiard-carom/news/the-choice-of-shot-quiz.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.